Skrivaj narejene posnetke Društva AETP z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, katere lastnik je pomemben dobavitelj javnim zavodom, so razkrili na oddaji Tarča na Televiziji Slovenija. Na posnetkih so močno nagnetene kokoši z golimi vratovi, neodstranjeni glodavci, npr. miši, trupla v različnih fazah razkroja, na enem izmed trupel so znesena jajca, kokoši stojijo na žičnati mreži, na površinah pa so vidne tudi debele plasti prahu.
Društvo AETP, ki je lani zagnalo kampanjo Slovenija proti kletkam za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah, je danes zato znova pozvalo k prepovedi baterijske reje.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so poudarili, da zagovarjajo opustitev reje živali v kletkah, zato si prizadevajo, da bi v najkrajšem možnem času pripravili vse potrebno za postopen prehod na rejo brez kletk, a mora prehod na rejo brez kletk upoštevati dejavnike, ki med drugim vplivajo tudi na samooskrbo.
»V zadnjem letu so bili že opravljeni konkretni koraki za spremembo zakonodaje. Kdaj bo pravilo o reji brez kletk stopilo v veljavo, pa je odvisno predvsem od pogovorov z vsemi deležniki in zagotovitvijo finančnih sredstev za ta prehod. Cilj je, da v Sloveniji ne bi bilo več reje živali v kletkah po letu 2028,« so na ministrstvu izpostavili v sporočilu za javnost. Živali so čuteča živa bitja, zato moramo to zavedanje prenesti iz zakonodaje v prakso, so jasni.
Kot so pojasnili, je po videnem v oddaji Tarča uprava za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin že odredila izredni nadzor. »Nadzor na farmi se torej danes že izvaja, postopek še ni zaključen in je v teku. Nadaljnji ukrepi bodo sprejeti na podlagi rezultatov pregleda,« so pojasnili.
V zadnjih petih letih je uprava za varno hrano na tej kmetiji sicer izvedla več nadzorov v zvezi z zaščito živali kokoši nesnic ter monitoringa in nadzora salmonel v jati. »Nadzori v letih 2021 in 2023 v zvezi z zaščito kokoši nesnic so bili izvedeni in neskladja niso bila zaznana. Neskladja pa so bila zaznana v zvezi z zagotavljanjem biovarnosti in zagotavljanjem zadostnega obsega dezinfekcije, dezinsekcije in deratizacije. Za ugotovljena neskladja so bili odrejeni ukrepi, ki jih je zavezanec izvedel,« so pojasnili na ministrstvu.
Ob tem so spomnili, da so v obstoječem programskem obdobju skupne kmetijske politike že na voljo finančne vzpodbude rejcem, ki redijo živali nad dovoljenimi zakonskimi standardi. Gre za sofinanciranje investicij za prenovo obratov z namenom vpeljave boljših pogojev reje in direktna sredstva, ki jih lahko dobijo rejci za upoštevanje nadstandardov v reji.
Na ministrstvu so napovedali, da bodo prizadevanja za dvig standardov v naslednjih mesecih še nadgradili. Med drugim pripravljajo shemo, ki bo podprla rejce, ki zagotavljajo najvišje standarde za živali.
»V preteklem letu smo začeli analizo stanja reje v kletkah in pripravo strategij za prehod na alternativne reje za kokoši nesnice in svinje,« pravijo na ministrstvu, kjer si želijo enotne zakonodaje na tem področju v EU. Tako so na svetu kmetijskih ministrov v Bruslju dali pobudo komisiji, da nadaljuje pripravo zakonodajnih dosjejev, vezanih na dobrobit živali, med katerimi je tudi dosje na temo reje v kletkah.