Vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na GPU Sebastian Mohorič in vodja urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc sta na današnji izjavi za javnost predstavila tragično statistiko posledic uporabe pirotehnike v zimskem prazničnem obdobju.
Mohorič pravi, da policija vso leto spremlja število ukrepov in zasegov pirotehnike. Povečan nadzor pa izvajajo v času veselega decembra. Končni rezultati bodo znani okoli 20. januarja. Tradicionalno obdobje večje uporabe pirotehnike se namreč izteče šele 10. januarja. Povedal je, da se je pojavil porast nakupov prepovedane pirotehnike prek spleta in prijav o zasegih pirotehnike v šolah. Policijo skrbi, da največ pirotehnike uporabljajo mladoletni. Od 120 kršitev uporabe pirotehničnih sredstev je bilo v času poostrenega nadzora kar 115 kršiteljev mladoletnih oziroma otrok. Obravnavali so tudi 11 poškodb. Od tega tri otroke in štiri mladostnike. Največ poškodb sicer povzročajo nedovoljene vrste petard in predelave petard.
Prevrnjene rakete zanetile požar
Policisti so zabeležili tudi 20 primerov uničenja premoženja. Zlasti gre za objestnost, ko se petarda odvrže v zabojnike za smeti ali poštne nabiralnike. V Ljubljani se je ponesreči prevrnila baterija z ognjemetom in zanetila ogenj na podstrešju, zaradi člesar je zagorela hiša. Požar pa je pirotehničen izdelek, ki so ga odvrgli v zabojnik za smeti, povzročil tudi na območju Maribora. Tam je zagorel nadstrešek hiše. V prvem primeru je bilo škode za 10 tisoč evrov, v drugem pa za 25 tisoč evrov.
Na območju Policijske uprave Novo mesto so v hišni preiskavi zasegli 646 pirotehničnih izdelkov, na območju PU Koper pa so 344 petard zasegli 13-in 14-letniku. Ta sta se lotila zelo nevarne predelave pirotehničnih izdelkov. V jeklenke za paintball pištole sta vnesla smodnik. Takšna eksplozija bi lahko predstavljala tudi večjo nevarnost. 477 pirotehničnih izdelkov so zasegli še enemu 14-letniku, 60 izdelkov so zasegli 15-letniku. V Ljubljani so 74 izdelkov zasegli 13-letniku, v Kranju pa več kot 300 pirotehničnih izdelkov otroku staremu 13 let. Skupno so zasegli več kot 6049 pirotehničnih izdelkov.
Mohorič je povedal še, da policija in zdravniki samo odpravljajo posledice pirotehnike, na vsakem posamezniku in celotni družbi pa je, da odpravimo vzroke.
Celo življkenje posledic za trenutek "zabave"
Tominc je opozoril, da opažajo trend nižanja starosti poškodovancev zaradi pirotehničnih izdelkov. Letos med poškodovanimi niso na UKC Ljubljana obravnavali nikogar, ki bi bil starejši od 15 let. Od štirih poškodovanih so bili trije huje poškodovani. Dva sta izgubila vse prste, vključno z dlanjo. Eden ima hudo poškodbo glave in je verjetno izgubil vid vsaj na eno oko. Četrti se je lažje poškodoval, poškodoval pa se je med domačo predelavo pirotehničnega izdelka.
»Najverjetneje si zelo težko predstavljamo, kaj pomeni izguba roke pri nekomu, ki je star 10 ali 11 let. Zaznamovan je za celo življenje in invalid zaradi zelo kratkotrajnega, če lahko temu tako rečemo, užitka,« je povedal Tominc. Poziva h krepitvi preventive in izobraževanja staršev, pri čemer izpostavlja, da računanje zgolj na pogovore staršev z otroki ni dovolj. Meni, da bo za osveščanje mladih treba sporočilo slednjim posredovati tudi prek alternativnih oziroma družbenih medijev, ki jih najpogosteje spremljajo.