Dan potem, ko je državni zbor v sredo ratificiral sporazum z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), kar Slovenski vojski odpira vrata za nakup 45 oklepnikov tipa boxer, so v Levici začeli z zbiranjem 2500 podpisov za vložitev pobude za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. »V Levici smo začeli z referendumsko pobudo, da ta posel ustavimo in denar namesto tega investiramo v zdravstvo, domove za starejše ali stanovanja – za 412 milijonov bi lahko zgradili kar 4000 javnih najemnih stanovanj,« je ob začetku zbiranja podpisov dejal koordinator stranke Luka Mesec.

Referendum malo verjeten

Levica je sicer nabavo boxerjev nedavno že skušala preprečiti s predlogom posvetovalnega referenduma, kar so poslanci zavrnili. DZ je nato v sredo potrdil ratifikacijo sporazuma med vlado in organizacijo OCCAR: za je glasovalo 44 poslancev, 35 pa jih je bilo proti. Proti orožarskim poslom je stranka podpise zbirala tudi konec leta 2020. Za referendum o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko se je v dobrem tednu podpisalo 30.000 državljanov. Koalicijski poslanci so referendum nato blokirali, ustavno sodišče pa je temu pritrdilo.

Tudi tokraten referendum je glede na predhodne odločitve in ustavo malo verjeten scenarij, pač pa je zbiranje podpisov prej politični manever, ki bi lahko pomembno zamaknil morebitno sklenitev posla. Obrambni minister Matej Tonin namreč že dalj časa poudarja, da želi vse pogodbe za 780 milijonov evrov naložb do leta 2026 podpisati še v tem mandatu. Ostalo pa je zelo malo časa.

Tonin Levici očita zlorabo instituta referenduma

»Levica ne razočara pri tem, kako poskuša demontirati Slovensko vojsko. Gre za zlorabo instituta referenduma. Jasno je, da v skladu z ustavo takšen referendum ni dovoljen. Podobno je odločilo že ustavno sodišče,« se je na novinarski konferenci odzval Tonin, ki je prepričan, da Levici v nameri ne bo uspelo. »Ta mednarodna pogodba bo ratificirana v tem mandatu, ker si slovenski vojaki zaslužijo najboljše, kar je na trgu, in da bo Slovenija kredibilna članica mednarodne skupnosti,« je povedal.

»Če so demokrati, najverjetneje nimajo problema braniti nakupa orožja na referendumu. Konec koncev tudi Švica vse opravlja izključno prek preverjanja ljudske volje na referendumu,« je situacijo na drugi strani ob začetku zbiranja podpisov komentiral Mesec.

Podpis pogodbe tik pred volitvami?

Posel za oklepnike bi bil sicer brez zadnje poteze Levice lahko podpisan marca, tako pa bi se lahko vse skupaj zamaknilo na april, tik pred volitvami. Na ministrstvu morajo namreč po potrjeni ratifikaciji pridobiti in pregledati ponudbo ter zaključiti pogajanje. Spomnimo, da je del javnosti do nakupov vseskozi kritičen, v oči najbolj bode cena. Ocena vrednosti nakupa je bila leta 2017 za 56 bojnih vozil 207 milijonov evrov, letos pa bi za 53 boxerjev odšteli že kar 412 milijonov evrov. Sprva jih bomo sicer kupili le 45, po zagotovilih ministrstva za obrambo pa naj bi bila cena zaradi tega sorazmerno nižja.

Za koliko bi se lahko znižala kupnina, ob našem poizvedovanju nismo izvedeli. »Strukture cene v investicijski dokumentaciji ne moremo pojasnjevati, saj je struktura cene pomembna za naša pogajalska izhodišča. Posamezne postavke lahko razkrijejo tudi poslovne skrivnosti posameznih proizvajalcev, zato jih ne moremo pojasnjevati,« so sporočili z ministrstva, kjer pravijo, da so vozila nujna za vzpostavitev srednje bataljonske skupine, ki jo Slovenija v zavezništvu obljublja že leta.

Pet pred polnočjo javnost torej ne ve, koliko bomo predvidoma odšteli za posamezen oklepnik, niti, ali bo ocenjena vrednost projekta tudi res 412 milijonov evrov. Na ministrstvu medtem od začetka zagotavljajo, da je nakup prek OCCAR najboljša opcija. »Takšne postopke pri nakupu kompleksnejših oborožitvenih sistemov uporabljajo tudi druge države članice EU. S takšnim pristopom se izognemo morebitnim korupcijskim tveganjem.« Gre sicer za največji orožarski posel v zgodovini Slovenije, za nakup 135 oklepnikov patria je država takrat odštela 278 milijonov evrov.

Preberite še:

Investicije v Slovensko vojsko: Litva na boxerje čaka že šesto leto

72 milijonov evrov za prevažanje vojakov in opreme na misije v tujini?

Tonin hiti z vojaškimi nakupi. Kaj pa transparentnost?

Več kot 400 milijonov evrov za 45 osemkolesnikov

Priporočamo