Večina hrvaških mest in občin je izkoristila možnost, ki jo od začetka leta omogočajo spremembe zakona o lokalnih davkih: zvišala je dajatve na počitniške hiše na zgornjo zakonsko mejo – na pet evrov za kvadratni meter na leto, kar je občutno več, kot je bilo treba plačati pred novim letom. Do začetka tega leta so lahko zaračunavali največ 1,99 evra.

Tako bodo lastniki počitniških hiš, velikih 100 kvadratnih metrov, v več deset mestih in občinah namesto dosedanjih 199 plačevali po 500 evrov na leto. S spremembo zakona je zakonodajalec lokalni samoupravi omogočil nadomestitev izgube dela prihodkov zaradi ukinitve davka, ki se je do konca lanskega leta obračunaval pri dohodnini. Gre za t. i. »prirez«, katerega višino so mesta in občine prav tako samostojno določali, in sicer največ do 18 odstotkov. Za višji davek se je odločilo 240 od 557 enot lokalne samouprave, trinajst enot je davek znižalo, 303 pa ga niso spreminjale, je objavila davčna uprava. Med občinami, ki so zvišale davek na počitniške hiše, jih je večina ob jadranski obali ali pa gre za turistične kraje v notranjosti.

Višji davki tudi
za slovenske lastnike

Višji davki predstavljajo obremenitev tudi za slovenske lastnike počitniških hiš. Ti imajo na Hrvaškem okoli 110.000 nepremičnin, zajeten del v Istri in Kvarnerju. Med 240 enotami lokalne samouprave, ki so zvišale davek, je 76 takih, ki so se odločile za zgornjo davčno obremenitev. Mnoge so v Istri: Rovinj, Poreč, Vrsar, Pulj, Novigrad, Medulin, Bale, Buje, Fažana, Tar - Vabriga, Motovun, Brtonigla, Funtana, Oprtalj, Višnjan, Žminj in Labin. V Marčani, Tinjanu, Vižinadi in Kanfanarju so omenjeni davek zvišali na štiri evre za kvadratni meter, v Grožnjanu na 3,50 evra. V Kvarnerju bodo najvišji davek na počitniške hiše plačevali na Reki, v Opatiji, Crikvenici in Malem Lošinju. V Lovranu in Mošćenički Dragi se je davek povišal na 3,90 evra. Na Rabu so davek zvišali na štiri evre, na Cresu pa na 3,50. Na Krku je pisano: v občini Punat ostaja davek 1,99 evra, mesto Krk ga je zvišalo na 3,50 evra, občina Vrbnik pa na štiri evre. Na Pagu so prav tako enote zvišale davek na pet oziroma štiri evre, na Hvaru, Visu in Mljetu na pet, na Korčuli zaračunavajo po štiri evre, medtem ko na Lastovu zaračunavajo po dva evra. Tudi v Šibeniku in Dubrovniku po novem davek znaša pet evrov za kvadratni meter. Split in Zadar sta med redkimi turističnimi mesti ob obali, ki davka niso zvišala in ta še naprej znaša 1,99 evra. Glavno mesto Zagreb, ki že nekaj časa vsako leto podira turistične rekorde, prav tako zaračunava najvišji možni davek na počitniške nepremičnine.

Kaj je počitniška hiša?

Zakon določa tudi, da je počitniška hiša »objekt ali del objekta ali stanovanja, ki se uporablja kot počitniška hiša občasno ali sezonsko«. Izjema so gospodarski objekti, ki se uporabljajo za spravilo kmetijskih strojev, orodij in drugih pripomočkov. Za določitev statusa počitniške hiše je odločilnega pomena dejstvo, da se hiša uporablja občasno ali sezonsko. Za počitniško hišo se ne šteje nepremičnina, ki se uporablja vse leto (ne glede na način uporabe oziroma ali jo lastnik uporablja za svoje bivanje ali jo oddaja v najem). Prav tako ne velja za počitniško hišo nepremičnina, ki se sploh ne uporablja (ne glede na to, da je primerna za bivanje). Dejstvo, da je nekdo zavezanec za plačilo dohodnine iz naslova oddajanja v najem, ne vpliva na ugotavljanje statusa počitniške hiše, kar pomeni, da lastnik počitniškega objekta ni oproščen plačila davka na kvadraturo. Če lastnik nepremičnine uporablja nepremičnino ali del nepremičnine za celoletni najem, se nepremičnina ali njen del, ki se uporablja za celoletni najem, v tem letu ne more šteti za počitniško hišo, ker se ne uporablja občasno ali sezonsko. Če pa se nepremičnina ali njen del oddaja občasno ali sezonsko, preostali del leta pa se ne uporablja, se ta nepremičnina po zakonu šteje za počitniško hišo in je njen lastnik dolžan plačati davek na počitniško hišo.

Informacije o tem, ali se nepremičnina šteje za počitniško hišo, so dostopne na hrvaškem ministrstvu za finance. Lastniki morajo podatke o počitniški hiši, potrebne za določitev davka, kot sta lokacija in uporabna površina, dostaviti pristojnim organom lokalne samouprave do 31. marca. Za nepredložitev podatkov so predvidene globe, ki znašajo od 10 do 660 evrov za fizične osebe in od 260 do 3310 evrov za pravne osebe.

Hrvaško finančno ministrstvo načrtuje, da bodo do aprila sprejeli tudi zakon o registru prebivalstva, družin in gospodinjstev, ki ga je mogoče razumeti kot pogoj za uvedbo dolgo pričakovanega davka na nepremičnine, čeprav mu aktualna vlada pod vodstvom HDZ v tem mandatu, ki poteče najkasneje septembra, ni bila naklonjena. 

Priporočamo