Konec marca je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (Unkiz) pripravil nove ponudbe za odkup sedmih stanovanj na naslovu Masarykova 24-26. Januarske ponudbe so namreč stanovalci soglasno zavrnili, ker niso izpolnile njihovih pričakovanj.
Šest etažnih lastnikov so izboljšane ponudbe zadovoljile, je danes razkril njihov pooblaščenec, odvetnik Robert Berkovič. Do srede, ko poteče 30-dnevni rok, bodo zato uradu sporočili, da so pripravljeni prodati nepremičnine. Lastnik največjega 125-kvadratnih metrov velikega stanovanja, bo ponudbo zavrnil. Cenilec je namreč vrednost kvadratnega metra brezhibno urejenega in vzdrževanega stanovanja ocenil najnižje med vsemi, na nekaj več kot 1500 evrov.
Terja ločeni cenitvi povezanih enot
Lastnik bo zdaj ubral drugačno taktiko.»Stanovanje predstavlja dve ločeni enoti, ki ju je kupil posamezno. Od Unkiza bo zato zahteval, da se vsako stanovanje oceni in odkupi ločeno,« je Dnevniku razložil odvetnik Berkovič.
Ivan Osrečki, vršilec dolžnosti direktorja Unkiz, je v začetku aprila poudaril, da je treba upoštevati celotno ponudbo, ne zgolj ocenjeno vrednost kvadratnega metra. V končni ceni je namreč všteta še odškodnina zaradi prisilne prodaje, pa tudi odvetniški in selitveni stroški. In, nenazadnje, še nova dodatna odškodnina za posebne razmere, ki so jo ovrednotili na desetino ocenjene vrednosti nepremičnine. Tisti, ki bodo sprejeli ponudbo, bodo zato prejeli ob 167 do 218 tisoč evrov za svoje nepremičnine. Lastniku, ki bo ponudbo zavrnil, so ponudili nekaj več kot 296 tisoč evrov.
Negotov razplet razlastitvenih postopkov
Osrečki je v začetku aprila trdil, da so se še vedno pripravljeni dogovarjati, a boljših ponudb ne bodo dali. »Če ne bomo mogli najti skupnega jezika, bomo prisiljeni sprožiti postopek razlastitve,« je napovedal. Takšen postopek je dolgotrajen, razplet in končna cena negotova.
Po takšnem scenariju bo Berkovič vztrajal tudi pri upravnem sporu, v katerem bo izpodbijal gradbeno dovoljenje za izgradnjo prizidka mariborske onkologije. Ker spor onemogoča dokončnost gradbenega dovoljenja, utegne UKC Maribor trčiti ob težave pri pridobitvi uporabnega dovoljenja za nov objekt. V skladu s terminskim načrtom se morajo gradbena dela na območju mariborske onkologije končati do 11. septembra 2026. Zaradi 13-mesečne zamude pri izvedbi projekta bi morala država izvajalcu gradbenih del GH Holding poplačati okoli 800 tisoč evrov dodatnih stroškov obratovanja gradbišča.