Merilniki kakovosti zraka agencije za okolje so v nedeljo v večini mest, kjer opravljajo meritve, izmerili »zelo slabo« kvaliteto zraka. Med mesti, ki so se po meritvah do 11. ure znašla na seznamu, so Ljubljana, Trbovlje, Zagorje, Črnomelj, Celje, Ptuj in Murska Sobota. Malo boljšo, a še vedno »slabo« kakovost so zabeležili v Kranju, Hrastniku, Novem mestu in Ilirski Bistrici. Najslabši zrak so izmerili v Črni na Koroškem, kjer so kvaliteto zraka ocenili celo kot »izredno slabo«. Na agenciji pojasnjujejo, da se je kvaliteta zraka poslabšala zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov. Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa pričakujejo »že« v četrtek.

Kakovost zraka

    

Tveganje za zdravje

V omenjenih mestih je koncentracija delcev PM 2,5 in PM 10 že tolikšna, da lahko predstavlja tveganje za zdravje. Agencija predlaga redno spremljanje merilnikov na njihovi spletni strani in ravnanje v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ). Ta priporoča omejitev zadrževanja na prostem in izogibanje prometnicam. »Izberimo park ali gozd, ne izvajajmo napornejših fizičnih aktivnosti, omejimo se na sprehod,« so priporočili na NIJZ. Priporočajo še, da se bivalne prostore učinkovito prezračuje, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja, prostore, v katerih je večje število ljudi, kot so na primer šole in uradi, pa naj se pogosto prezračuje. Svetujejo še, da se v zaprtih prostorih ne kadi ali prižiga sveč.

Pri eksploziji se iz pirotehničnega izdelka kemikalije silovito sprostijo v zunanji zrak v obliki plinastih reakcijskih produktov in zelo majhnih trdnih delcev, ki jim pravimo ultrafini delci. Ti delci nastanejo pri reakciji s kisikom oziroma reakciji med posameznimi deli eksploziva.

NIJZ

Pirotehnika zastruplja ozračje

Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi. Takrat se cestnemu prometu in industrijskim virom priključita še dva dodatna vira – kurišča in neugodne vremenske razmere. Med novoletnimi prazniki pa svoje prispevajo tudi pirotehnična sredstva. »Pri eksploziji se iz pirotehničnega izdelka kemikalije silovito sprostijo v zunanji zrak v obliki plinastih reakcijskih produktov in zelo majhnih trdnih delcev, ki jim pravimo ultrafini delci. Ti delci nastanejo pri reakciji s kisikom oziroma reakciji med posameznimi deli eksploziva,« opozarjajo na NIJZ, kjer so vpliv pirotehnike označili kot »zastrupljanje ozračja«. Pri tem dodajajo, da onesnaženost iz delcev, ki prihajajo iz pirotehnike, ni kratkotrajna, saj se ti zaradi majhnosti v ozračju lahko zadržujejo tudi po več tednov.

NIJZ priporočila

Foto: NIJZ

»Zaradi svoje majhnosti imajo drugačne lastnosti in drugače vplivajo na zdravje kot delci enake kemijske sestave večjih dimenzij. Z vdihavanjem ultrafini delci prodrejo globoko v pljuča in skozi sluznico pljuč prehajajo v krvni obtok,« so sporočili. Tako vdihani pirotehnični delci se s krvnim obtokom raznesejo po vseh tkivih telesa. Po podatkih NIJZ so delce našli že v vranici, jetrih, bezgavkah pa tudi v možganih. Epidemiološke študije pa so pokazale vpliv izpostavljenosti ultrafinim delcem v zunanjem zraku na respiratorni in kardiovaskularni sistem, živčni ter imunski sistem. Še posebej so izpostavili, da ti delci škodljivo vplivajo na embrionalni razvoj. Tveganju so še posebej izpostavljeni otroci, mladostniki, nosečnice ter bolniki z boleznimi dihal, srca in ožilja ter sladkorni bolniki. 

Priporočamo