Po hudih očitkih o spolnem nadlegovanju študentk, zaradi katerih ljubljanska filozofska fakulteta ni podaljšala profesure dr. Igorju Pribcu, je igralka Mia Skrbinac v ponedeljek za oddajo Tednik spregovorila tudi o svoji dalj časa trajajoči izkušnji spolnega nadlegovanja, ki ga je doživljala med študijem na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Fizično in verbalno nadlegovanje se je vleklo kar dve leti (2014–2016). »Nasilje je izvajal tako na urah igre, zapakirano v študijski proces, kot tudi zunaj prostora predavalnice, na hodnikih, čakal me je pred vrati stranišča, v internem baru Drame, pa še kje,« je povedala Mia Skrbinac.

Profesor, ki jo je nadlegoval, je uspešen igralec in znan obraz tako z gledaliških odrov in malih zaslonov kot tudi s filmskega platna. Njegovo ime je med študenti AGRFT po naših informacijah že zakrožilo, Mia Skrbinac pa ga ne želi javno razkriti iz pokončnega in načelnega razloga. »Nikakršne potrebe nimam po blatenju imena in po medijski pozornosti. Predvsem pa nočem, da se stvar zaustavi pri meni in pri dotičnem profesorju. Moja izkušnja ni izjema. Nujno se mi zdi, da tisti, ki smo v moči, zaščitimo mlajše generacije in jim ponudimo varen prostor,« je povedala za oddajo, ki je sprožila številne odzive v podporo igralki na družbenih omrežjih in družbi nasploh.

Po poročanju Tednika je prijava na Univerzo v Ljubljani še v teku, dekan AGRFT Tomaž Gubenšek pa je napovedal, da bodo ustrezno reagirali. Po besedah igralke naj bi sicer za ravnanje profesorja vedeli tudi drugi na akademiji, vendar se samo od sebe ni premaknilo nič.

V prihodnje morda vedno dva pedagoga

Na naše vprašanje igralski akademiji, ali so morda že sprejeli kakšne začasne ukrepe zoper profesorja (predvsem v smislu varovanja študentk), so nam na AGRFT pojasnili, da so sprožili »interne neformalne postopke, s katerimi želimo pridobiti kar se da veliko informacij o primeru, medtem ko bomo uradni postopek sprožili takoj, ko bomo prejeli prijavo«.

Drugih ukrepov za zdaj niso sprejeli, se pa dogovarjajo, da bodo ob morebitnem prehodu na izvajanje pedagoškega procesa v živo (zdaj študij tako ali tako poteka na daljavo) v drugem semestru izobraževanje izvedli tako, da bosta pri praktičnem umetniškem delu ves čas prisotna najmanj dva pedagoga. »Hkrati bomo organizirali tudi izobraževanje zaposlenih in študentov na temo ozaveščanja o nasilju in ukrepih za njegovo preprečevanje,« napovedujejo na AGRFT in dodajajo, da je dekan s pismom vse študente pozval, naj mu sporočijo, ali so na akademiji doživeli kakršno koli obliko nasilja ali trpinčenja.

Študij »občutljive narave« kot krinka za nasilje

Na izpoved Mie Skrbinac so se danes odzvali tudi v Društvu slovenskih avdiovizualnih igralcev in ji odločno stopili v podporo. »Ustvarjalni proces ter druge posebnosti pri delu igralca, s katerim se študentje igre prvič srečajo prav na akademiji, je že po svoji naravi takšnega značaja, da se od profesorjev zahteva še večja odgovornost in previdnost, saj napačno ravnanje v procesih dela lahko privede do nepopravljivih posledic. Izgovor, da gre za študij 'občutljive narave', v nobenem primeru ne sme postati razlog za prestopanje mej!« so jasni v društvu.

V visokošolskem sindikatu – sindikatu Univerze v Ljubljani, kjer se zavzemajo za ničelno toleranco do spolnega nasilja, so danes izrekli priznanje vsem študentkam (Mii Skrbinac in študentkama filozofske fakultete), ki so se izpostavile, ob tem pa opozarjajo, da je nedopustno, da je primer nadlegovanja na filozofski fakulteti dovolj ostro obravnavo doživel šele v habilitacijskem postopku, kjer je študentski svet uporabil edini še preostali vzvod in podal negativno mnenje. Tudi oni ocenjujejo, da primera na filozofski fakulteti in AGRFT še zdaleč nista edina, od vodstva univerze in posameznih članic pa pričakujejo, da bodo študentkam in študentom ter zaposlenim posredovali strokovne informacije o prepoznavanju spolnega nadlegovanja in trpinčenja ter da bodo spodbujali žrtve k podajanju prijav.

Priporočamo