O vse bolj napetih odnosih med predsednikom vlade Robertom Golobom in ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar je v političnem zakulisju brbotalo dalj časa, kulminacijo pa je zadeva dosegla po četrtkovi seji vlade, ko so kandidatu za generalnega direktorja policije Boštjanu Lindavu zgolj podaljšali začasni mandat, niso pa mu dodelili petletnega mandata, za kar si je prizadevala ministrica za notranje zadeve. Po naših informacijah v četrtek na seji vlade ob kadrovskih zadevah ni bilo razprave, tudi Tatjana Bobnar naj bi molčala.
Bobnarjeva Lindava ne da
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar se je razgovorila danes ob robu slovesne predaje 40 novih »maric« slovenski policiji, ko je komentirala kadrovsko odločitev vlade, zaradi katere so na hladnem poleg Boštjana Lindava ostali tudi nekateri vodje direktoratov na notranjem ministrstvu. Dejala je, da se mora politika končati pred vrati generalnega direktorja policije. »Prepričana sem, da je navsezadnje to tudi stališče vlade Republike Slovenije, konec koncev je to ljudem obljubljala,« je vrgla rokavico predsedniku vlade Robertu Golobu. Bobnarjeva je poudarila, da Lindav uživa njeno polno zaupanje, slednji pa je glede namigov, da naj bi Golob in njegov ožji krog od njega zahtevala čistko v policiji, dejal, da je vse dosedanje kadrovske spremembe izvedel na podlagi strokovnih argumentov in analiz ter da tega načela ne bo nikoli prekršil. Po naših neuradnih informacijah so sicer očitki, ki prihajajo iz krogov blizu Goloba, da je vodstvo policije premalo dejavno pri »čiščenju« policije, zgolj preusmerjanje pozornosti. Po zamenjavi oblasti so v policiji zamenjali skoraj vse problematične policijske vodje in jih nadomestili s kompetentnimi kadri. Ukinili so tudi Hojsovo upravo avtocestne policije, števec vseh premestitev pa naj bi se bližal številki 150. Vedno več naših sogovornikov je tako prepričanih, da je v ozadju obračuna z Bobnarjevo in vrhom policije zgolj boj za vpliv na policijo in informacije, s katerimi razpolaga.
Trenja med notranjim ministrstvom in Golobovim najožjim krogom, v katerem imata po naših informacijah glede varnostnih in obveščevalnih vprašanj vedno večji vpliv državni sekretar ministrstva za obrambo Damir Črnčec in neformalni svetovalec Miloš Njegoslav Milović, so vsekakor tako resna, da jih bo za normalno delovanje vlade treba razrešiti že v kratkem.
Prenova ali rekonstrukcija vlade?
Prva priložnost za urejanje razmer v vladi bo uveljavitev zakona o vladi, ki je prestal referendum. Državna volilna komisija je v četrtek sklenila, da bo z ugotavljanjem uradnih rezultatov trojnega referenduma pohitela, zato bi vsi trije zakoni, kar je pomembno zlasti za zakon o dolgotrajni oskrbi, lahko začeli veljati okoli 15. decembra. V skladu z novim zakonom bo ministrski zbor pridobil tri ministrstva, zaradi reorganizacije ministrstev in selitve večjega števila delovnih področij pa bo moralo na zaslišanja vsaj šest aktualnih ministrov. Med novimi ministrstvi je Alenka Bratušek predvidena kandidatka za ministrico za infrastrukturo, Darjo Felda naj bi prevzel ministrstvo za izobraževanje in vzgojo, Simon Maljevac pa ministrstvo za solidarno prihodnost. S prvima dvema, ki prihajata iz kvote Gibanja Svoboda, se bo Golob pogovoril med 12. in 18. decembrom. Na Levici pa so se odločili, da bo koordinator stranke Luka Mesec ostal na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ali bo skušala koalicija izpeljati imenovanje novih ministrov še v letošnjem letu, bo jasno v prihodnjih dneh. Ali bo prenova ministrskega zbora v skladu z zakonom o vladi dejansko tudi že rekonstrukcija vlade, pa bo odvisno od tega, kako se bodo razrešile napetosti med Robertom Golobom in Tatjano Bobnar. Po naših informacijah v Gibanju Svoboda doslej niso razmišljali o zamenjavi ministrice za notranje zadeve.