Pri ponovnem odločanju je zahtevana večina vseh poslancev, torej 46 glasov. To za vladno koalicijo ne bi smelo biti težava, saj je državni zbor novelo prejšnji teden podprl s 50 glasovi za in sedmimi proti.
Veto je podprla večina prisotnih svetnikov, ki so predstavniki lokalnih interesov (v sestavi državnega sveta jih je 22 od 40), zavrnili pa predstavniki sindikatov. Predstavnica zdravstva Monika Ažman, se seje ni udeležila.
Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri čistih zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.
Državni svetniki menijo, da novela ne uvaja ukrepov, ki bi vodili do skrajševanja čakalnih vrst, ampak lahko povzroči večjo škodo slovenskemu javnemu zdravstvenemu sistemu in bolnikom.
Večina svetnikov meni, da bodo novela vodila v daljše čakalne vrste
Predlog veta je vložila skupina svetnikov s prvopodpisanim državnim svetnikom Markom Zidanškom. Zidanšek je v obrazložitvi zahteve dodal, da ne bo vodila do boljšega dostopa do zdravstvenih storitev, pač pa v občutljiv in kompleksen sistem uvaja obsežne spremembe in omejitve. Te bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter delovanje javnega zdravstvenega sistem.
Ministrica zagotavlja,, da spremembe prinašajo večjo dostopnost
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je poudarila, da sprejeti zakon pomembno izboljšuje delovanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti in s tem ključno prispeva k zagotavljanju večje dostopnosti, kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev. Uvaja tudi boljšo regulacijo, ki bo prispevala k večji transparentnosti in učinkovitosti delovanja zdravstvene dejavnosti ter omogočila ustreznejše varstvo pravic pacientov.
Državni svetnik David Klobasa je v razpravi dejal, da novela prinaša nove sistemske zaplete tudi za župane, saj dodatno omejuje avtonomijo lokalnih skupnosti. Po njegovih besedah eno največjih ovir za učinkovit in pravičen zdravstveni sistem predstavlja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, saj ne plačuje opravljenih storitev.
Proti vetu pa sta med drugim glasovala svetnika Branimir Štrukelj in Dejan Crnek. Štrukelj meni, da je ministrica z novelo uredila "polje goste megle in nepreglednih razmerij med zasebnim in javnim". Crnek pa je prepričan, da novela pomeni začetek sprememb, zato mora zaživeti in začeti spreminjati trenutno stanje, ki ni dobro.