Marjan Šarec se je najprej sam sestal z Lukom Mescem, čez slabo uro pa so se jima pridružili še vsi ostali predsedniki strank SD, SMC, SAB in DeSUS. Da so morebitni koalicijski partnerji vzeli prvo srečanje z Levico resno, priča tudi podatek, da sta Dejan Židan (SD) in Karl Erjavec (DeSUS) prišla na sestanek, čeprav sta bila uradno na dopustu in ju danes ni bilo na seji vlade. Zdi se, da so po prvih izjavah tudi v Levici (na pogovore sta poleg Mesca prišla še poslanca Violeta Tomić in Matej T. Vatovec) vzeli vse skupaj dovolj resno, saj je Mesec zagotovil, da si bodo prizadevali za poln vstop v morebitno skupno vlado, a na mizi je tudi opcija, da bi podprli manjšinsko vlado Marjana Šarca.
Malo časa za drugi krog
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je prvo srečanje, ki je bilo bolj spoznavne narave, opisal kot zadovoljivo, ker če bi ugotovili, da niso za skupaj, bi od današnjega dne vsak ubral svojo pot. A za to ni bilo nobene potrebe, je dejal Šarec, ker so ocenili, da lahko prestopijo v naslednjo fazo, ki bi jo lahko že opisali kot pogajanja šestih strank za oblikovanje prihodnje koalicije in vlade. Luka Mesec je opozoril, da je pred potencialnimi partnerji izjemno malo časa za oblikovanje koalicijske pogodbe, če želijo doseči cilj, ki si ga je zadal Šarec, da bi si še v drugem krogu zagotovil vsaj 46 poslanskih glasov, kar bi mu zagotovilo izvolitev za novega predsednika vlade. Tudi v Levici bodo namreč podporo, tako kot je bilo predvideno pri NSi, koalicijski pogodbi, ki jo bodo izpogajali, preverjali na spletnem referendumu, za njegovo izpeljavo pa zagotovo potrebujejo do tedna dni.
Luka Mesec je danes opozoril, da je pred njimi veliko dela, ker osnutek koalicijske pogodbe, ki jim ga je poslala LMŠ, ni zadovoljiv, ker vsebuje nekaj točk, s katerimi se »absolutno ne strinjajo«. To so zvišanje sredstev za vojsko in nadaljevanje privatizacije, v dokumentu pogrešajo resen načrt za odpravljanje revščine in ne vsebuje nobenih podnebnih ciljev. V Levici si ne želijo koalicijske pogodbe, ki bi bila le seznam dobrih želja, ampak si želijo dokument, v katerem bi bile jasno zapisane politike, ki bi jih vlada, v kateri bi sodelovala Levica, tudi dosledno izvajala. Na današnjem srečanju so se dogovorili o terminskem poteku pogajanj, predviden je tudi dolg usklajevalni sestanek (najbrž bo v nedeljo), na katerem bodo skušali preseči vsa razhajanja in se dogovoriti o kompromisih.