Včeraj so zaradi prenizkih plač, preobremenjenosti in neproduktivnih pogajanj stavkali zaposleni v skoraj vseh upravnih enotah po državi. »Namen stavke je, da povzroči škodo in da prisili delodajalca, da zadeve spremeni. Nihče od nas ni vesel te stavke, a vse vlade, vključno s sedanjo, poznajo edino jezik stavk in jezik ulice. Miroljubna pogajanja so bolj ali manj brezplodna,« je odločitev za stavko komentiral Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije. Ta je še napovedal, da bodo upravne enote stavkale vsako sredo, dokler se ne bodo dogovorili o glavnih zahtevah sindikata.
Slobodan Vuk, predsednik sindikata delavcev, zaposlenih v upravni enoti Ljubljana Bežigrad, je navedel primer uslužbenke, ki za 38 let delovne dobe prejme 928,81 evra plače, kar pomeni, da tako kot mnogi zaposleni na upravni enoti prejema dodatek do minimalne plače. »Za ta denar ljudje niso več pripravljeni delati,« je bil jasen Vuk. V torek so se sestali z vladno pogajalsko skupino, a po oceni sindikalistov neuspešno. Med neposrednimi stavkovnimi zahtevami sta izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih ter povišanje plače vsem zaposlenim na upravnih enotah za sedem plačnih razredov, s čimer bi najslabše plačani zaposleni šele prišli na raven zakonsko določene minimalne plače.
Prvi stik z državo
Na stavko se je odzval tudi minister za javno upravo Franc Props. »Zavedamo se, da so upravne enote ključne in da so prvi stik državljanov z državo. Zaposleni potrebujejo primerne pogoje za delo in ustrezno plačo,« je izjavil minister in opozoril, da so upravne enote samostojni organ države in ministrstvo nima neposrednega vpliva na plače in razdelitev delovnih nalog. Dodal je še, da so šli sindikatom naproti, saj so jim omogočili popolnitev delovnih mest brez soglasja ministrstva, prav tako pa so omogočili prerazporeditev del med posameznimi upravnimi enotami. Težav se na ministrstvu zavedajo, so pripravljeni na sodelovanje in obžalujejo, »da so sindikalni zaupniki svoje članstvo napotili na stavko«. Po mnenju ministra bo zaradi stavke težje priti do dogovora. Tudi vodja vladne pogajalske skupine Mirko Stopar je opozoril, da so pogajanja konstruktivna, a vseh zahtev sindikata ne bo mogoče rešiti znotraj stavkovnih pogajanj, ampak v okviru prenove plačnega sistema.
Pogajanja z dolgo brado
V sindikatu vztrajajo, da se njihov položaj uredi še pred prenovo plačnega sistema, saj so razmere že dolgo nevzdržne, časovnica uveljavitve še nedogovorjenega plačnega sistema pa nejasna. Predsednik konference sindikata upravnih enot in predsednik sindikata ljubljanske upravne enote Tobačna Dragan Stanković je opozoril, da že dolga leta poskušajo prepričati vsakokratno vlado, da uredi razmere na upravnih enotah. Trenutno vlado so prvič opozorili lanskega maja, ko so izvedli enourno prekinitev dela. Novembra je bila enodnevna stavka v sedmih enotah, konec januarja tridnevna stavka na 44 upravnih enotah, včeraj pa so stavkali na kar 54 upravnih enotah. Tokrat so se stavke vzdržali samo v upravnih enotah Laško, Lenart, Ljutomer in Tržič. Po oceni sindikata se je stavke udeležilo okoli 2400 zaposlenih. Na upravnih enotah kljub stavki še vedno opravljajo nujne naloge, tiste, ki so bili naročeni na dan stavke, pa so razporedili na druge termine.