Slinavko in parkljevko (SIP), ki sodi med najnevarnejše bolezni živali, so letos potrdili v treh državah. Januarja najprej v majhni reji vodnih bivolov v Nemčiji, kjer jim je izbruh uspelo zatreti, zato je ta država že pridobila nazaj status uradno proste bolezni. Po besedah dr. Jožeta Stariča, strokovnjaka za SIP na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani, so izbruhi na Madžarskem in Slovaškem (zadnji je bil 3. aprila) veliko zahtevnejši, saj so jih doslej odkrili že v enajstih velikih rejah goved. Na enem od madžarskih gospodarstev je bilo okoli tri tisoč živali, na Slovaškem je najmanjša okužena reja štela več kot dvesto živali.

Na Madžarskem so okužbo z virusom slinavke in parkljevke doslej potrdili na petih velikih farmah goved, na Slovaškem pa na šestih. Ker se lahko virus prek okuženih živali, proizvodov iz njih, prav tako s kontaminiranimi obutvijo, oblačili in prevoznimi sredstvi prenaša tudi na velike razdalje, pred njim ni varna niti Slovenija. Foto: Matjaž Rušt
Starič: Virus lahko uporabljajo tudi kot zelo učinkovito bioteroristično orožje
Madžarska je v četrtek potrdila peti izbruh slinavke in parkljevke na goveji farmi, šest jih je doslej naštela tudi Slovaška. Čeprav je bolezen za zdaj omejena na tromejo Madžarska-Slovaška-Avstrija, v Sloveniji ne moremo biti mirni. Nevarni so vsi izločki in proizvodi iz okuženih živali, zato je možnosti za prenos virusa na večje razdalje zelo veliko, tudi s kontaminirano obutvijo in oblačili, ne le z živalmi, je za Dnevnik poudaril dr. Jože Starič z ljubljanske veterinarske fakultete.