»Stanje na Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) je takšno, da vodi v resne insolventne postopke. To pomeni, da je s 1. januarjem 2025 ogrožena ne samo proizvodnja energije iz naše največje elektrarne, ampak predvsem ogrevanje ljudi, ki živijo na tem območju, se pravi v Savinjsko-Šaleški dolini,« je včeraj sporočil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer in tako potrdil poročanje Dnevnika izpred nekaj mesecev.
Tako imenovana termodivizija Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), v katero sodita TEŠ in Premogovnik Velenje (PV), bo po neuradnih podatkih prihodnje leto poslovala z izgubo v višini med 150 in 200 milijoni evrov. Skupaj naj bi leta 2025 ustvarila okoli 125 milijonov evrov negativnega EBITDA in 195 milijonov evrov negativnega denarnega toka, kar naj bi se z leti še poslabševalo. Po ocenah ministrstva bi lahko TEŠ in PV tako potopila tudi HSE, ki je sicer dobičkonosen in predstavlja vodilno državno družbo pri investicijah v zeleni prehod, tako v vodik kot obnovljive vire energije. Če država ne bi ukrepala, bi poleg tega čez noč na cesti ostalo okoli 2500 delavcev, na državo pa bi padel tudi nepoplačan dolg do Evropske investicijske banke v višini okoli 286 milijonov evrov.
Začasna rešitev, ki so jo pripravili na ministrstvu, predvideva omejitev delovanja TEŠ in PV ter njuno izločitev iz HSE. Po tem scenariju bi družbi po novem neposredno upravljal Slovenski državni holding (SDH), strošek njunega vzdrževanja pa bi znašal okoli 150 milijonov evrov na leto.