Občinski svet občine Grosuplje je na sredini seji sprejel rebalans proračuna za letošnje leto. Po rebalansu je proračun težak skoraj 36 milijonov evrov. To je že druga seja, na kateri so svetniki obravnavali rebalans proračuna. Na novembrski seji je župan Peter Verlič rebalans, ki je predvideval več kot 14 milijonov evrov primanjkljaja, še pred glasovanjem umaknil z dnevnega reda. Kot smo takrat poročali, je opozicija ostro nasprotovala gradnji Centra Grosuplje s kulturnim domom, glasbeno šolo in upravno-poslovnim objektom. Gradnja kulturnega centra in upravno-poslovne stolpnice naj bi občino zadolžila za 9 milijonov evrov. Objekt je zdaj skoraj v celoti umaknjen iz letošnjega proračuna. Kot so sporočili novembra, so projekt »začasno prestavili«, v proračunu pa je letos za načrtovanje projekta predvidenih nekaj čez 230.000 evrov.
Zaradi načrtovanega centra se je novembra opozicija poenotila proti županu iz vrst SDS in ga pred sejo celo pozvala odstopu. Glede na prejšnjo sejo je rebalans s preložitvijo gradnje centra in krčenjem drugih manjših postavk okleščen za skoraj četrtino in zdaj znaša nekaj manj kot 36 milijonov evrov. Na prejšnji seji je župan umik rebalansa pred glasovanjem upravičeval tudi z željo, da bi v proračun vključili tudi amandmaje opozicije, ki pa v sredo vendarle niso bili sprejeti. Rebalans je 25-članski svet po burni razpravi izglasoval s 15 glasovi za in sedmimi proti.
Na polovici četrtega mandata
Župana Verliča smo prejšnji mesec, točno na polovici mandata, prosili za kratko oceno dosedanjega mandata in ga povprašali o načrtih za drugo polovico. »Vesel sem, da so mi občani zaupali vodenje občine Grosuplje že četrti mandat. Zavedam pa se tudi odgovornosti, ki jo to prinaša. Vesel sem, da lahko povem, da se je Grosuplje v vsem tem času res izjemno razvilo, na kar sem zelo ponosen,« je sporočil župan. Med projekti v tem mandatu na prvo mesto postavlja uvedbo grosupeljskega zapeljivca, ki brezplačno vozi občane do različnih storitev; z dvema električnima avtomobiloma so v dveh letih prepeljali 15.717 potnikov in prevozili več kot 28.000 kilometrov. Med infrastrukturnimi projekti, predvsem na področju prenove cest ter kolesarske infrastrukture, so aprila lani slovesno predali namenu prenovljeno cesto v Žalni, oktobra pa prenovljeno in razširjeno cesto Spodnja Slivnica–Grosuplje. V Slivnici so zgradili tudi dvosmerno kolesarsko stezo, uredili javno razsvetljavo ter zgradili nov most čez potok Podlomščica. Kot poseben uspeh pa je izpostavil gradnjo in vzdrževanje protipoplavne infrastrukture ter novi zadrževalnik Veliki potok, zaradi česar je občina v poplavah leta 2023 ostala neprizadeta. Veliko so vlagali tudi v športne površine. Poleg dveh vaških športnih igrišč so v mestu lani zgradili še Športni park Grosuplje.
Pogled za naprej
Na vprašanje, kaj bo naslednji izziv do konca mandata, je župan izpostavil gradnjo novega kulturnega centra. »Mislim, da smo vsi enotni pri vprašanju, ali občina Grosuplje potrebuje novo glasbeno šolo, pa novo kulturno dvorano. Enostavno nimamo več kapacitet za učence glasbene šole, vedeti moramo, da glasbeno šolo v Grosuplju obiskujejo učenci kar štirih občin, skupno skoraj 570 otrok,« je povedal in dodal, da bodo v prihodnosti razmislili, kako za projekt pridobiti kakšna dodatna sredstva. Omenil je še gradnjo prizidka k osnovni šoli Brinje ter dokončanje obsežne preureditve nogometnega parka Brinje. Gradijo še dodatne ambulante zdravstvenega doma in čakajo na gradbeno dovoljenje za gospodarsko cono Jug. Je pa župan poudaril, da želijo še v tem mandatu zgraditi povezovalno Kettejevo cesto, ki bo razbremenila mesto.
Vanja Movrin, svetnica Gibanja Svoboda, je kot pozitiven projekt v tem mandatu omenila kolesarsko stezo do Velikega Mlačevega ter uvedbo drsališča v zimskih mesecih. Na splošno pa je kritična do vodenja občine. »V tem mandatu nas je motila predvsem nekonstruktivnost koalicije. Medtem ko smo svetniki večkrat podprli njihove projekte, ki so bili dobri za občanke in občane, koalicija ni zmogla odgovornosti in resnosti za podporo projektov, ki smo jih predlagali v opoziciji,« je komentirala svetnica. Kot izrazito negativen ukrep pa je izpostavila ukinitev brezplačnega parkiranja pred zdravstvenim domom, kar je njeni oceni najbolj prizadelo ravno najbolj ranljive prebivalce.