Kot so pojasnili v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, z obžalovanjem sprejemajo odločitev Muslimanskega kulturnega centra (MKC), o odpovedi razstave 30 let od genocida v Srebrenici. »Razstava je bila zasnovana kot pomemben prispevek k ohranjanju zgodovinskega spomina in izobraževanja javnosti o enem izmed najtemnejših obdobji sodobne evropske zgodovine,« povedo v muzeju in dodajo »Kljub temu, da je bila v veliki meri razstava dogovorjena in pripravljena, pa dogovora o načinu podajanja vsebin v uvodnem besedilu ni bilo mogoče doseči. Ves čas smo ostali odprti za dialog in sodelovanje, saj verjamemo, da je obravnava te tematike ključna za razumevanje preteklosti in skupno oblikovanje prihodnosti.« V sporočilu za javnost so še zapisali, da se opravičujejo in zahvaljujejo vsem pričevalcem, ki so sprejeli odločitev, da se izpostavijo in svojo zgodbo postavijo na ogled slovenski javnosti. 

Sprememba lokacije je posledica nesoglasja, saj je muzej v zadnji fazi priprave razstave predlagal opustitev uvodnega pojasnila zgodovinskega konteksta razstave.

Muslimanski kulturni center

Muslimanski kulturni center odgovarja

"Sprememba lokacije - razstava bo sedaj v prostorih MKC - je posledica nesoglasja, saj je muzej v zadnji fazi priprave razstave predlagal opustitev uvodnega pojasnila zgodovinskega konteksta razstave, ki bi obiskovalcem omogočil celovitejše razumevanje zgodovinskega konteksta in pričevanj preživelih," pojasnijo pri MKC in dodajo "Prepričani smo, da je prav celovito predstavljanje resnice o genocidu ključno za ohranitev dostojanstva žrtev in preživelih." Kot še povedo, so zaradi želje po tem, da zagotovijo spoštovanje zgodovinskih dejstev in avtentičnih pričevanj, prekinili sodelovanje z muzejem in razstavo preselili v prostor, kjer bo mogoče predstaviti tematiko v celoti in brez kompromisov. "Prepričani smo, da mora biti naša skupna dolžnost spomina na genocid neomajna in odporna na vsakršno relativizacijo zgodovinskih dejstev," dodajo. 

Kaj točno je pisalo v uvodnem besedilu, zaradi katerega je spor nastal, zaenkrat nismo uspeli izvedet, naj pa bi o tem pri MKC spregovorili ob otvoritvi razstave 8. aprila.

Razstava bo zato sedaj na ogled v prostorih Muslimanskega kulturnega centra med 8. aprilom in 13. julijem 2025. V Muslimanskem kulturnem centru še dodajo, da bo kljub navedenim spremembam vsebina in poslanstvo spominskega programa 8372 živih spominov ostala nespremenjena. "Verjamemo, da mora slovenska družba ostati zvesta svojim vrednotam in dosedanjemu jasnemu in nedvoumnemu priznavanju genocida v Srebrenici ter prepoznavanju njegovih krivcev, vzrokov in posledic," še dodajo. 

Kaj točno je pisalo v uvodnem besedilu, zaradi katerega je spor nastal, zaenkrat nismo uspeli izvedet, naj pa bi o tem več spregovorili ob otvoritvi razstave 8. aprila.

Priporočamo