Treba pa se je zavedati, da je brez osnovnega znanja, kakovostne potapljaške opreme in znanja o nevarnostih ter razmerah na morju vaša prva izkušnja lahko neprijetna. Če ste začetnik, obstaja nekaj osnovnih pravil in napotkov, zato smo pripravili kratek vodič, v katerem boste našli vse ključne informacije za prvi spust pod gladino morja!
Kaj sploh je snorklanje?
Snorklanje oziroma potapljanje na dah je plavanje skozi vodo, med katerim smo opremljeni s potapljaško masko, z oblikovano dihalno cevjo, imenovano snorkel oziroma dihalka, ter s plavutkami.
Oprema za snorklanje omogoča, da plavamo z obrazom in s telesom, potopljenim pod vodo, obenem pa normalno dihamo. Za razliko od potapljanja smo omejeni, da ostanemo na površini, saj ne želimo, da se dihalna cev napolni z vodo. Po drugi strani pa je snorklanje za razliko od potapljanja cenovno zelo dostopna aktivnost, saj je oprema ugodna, hkrati pa ne potrebujemo nobenih tečajev in licenc, kar pa seveda ne pomeni, da ne bomo doživeli avanturističnega življenja pod vodo.
Oprema in uporaba
Kot omenjeno, boste nujno potrebovali masko za snorklanje ter dihalko, ki vam bosta omogočili čudovit vodni pogled ter dotok zraka v pljuča. Dokler boste plavali na površju in boste morski svet opazovali le od zgoraj, bo dotok zraka skozi dihalko neomejen, če pa se boste potopili nekoliko globlje, pa boste morali zajeti zrak ter se zanesti na kapaciteto pljuč. V tem primeru morate zapreti usta, da se izognete slanemu okusu morske vode, prav tako pa se ne smete spustiti pregloboko, preden ne spoznate svojih zmožnosti, saj ne želite ostati brez zraka, ko ste nekaj metrov pod vodo.
Če imate težave z ušesi, nosom ali grlom ter težko izenačite tlak, vam ne priporočamo spusta v globino. Če potujete v tropske kraje, kjer je veliko koralnih grebenov, na njih pa bogato in barvito morsko življenje, sploh ne bo potrebe po potapljanju, saj boste čudoviti morski svet lahko opazovali kar s površja le s pomočjo maske in dihalke.
Za hitrejše plavanje in gibanje pod vodo vam priporočamo uporabo plavutk, ki vam bodo omogočile tudi aerodinamično gibanje, tako da se boste elegantneje gibali skozi vodno površino.
Ponudbo najboljših izdelkov za snorklanje – od kompletov za potapljanje do plavutk – si lahko ogledate tukaj.
Varnost
Ker so oceani in morja za človeka nepredvidljiv prostor, je treba upoštevati varnostne napotke za preprečevanje nesreč. Ne želimo vas prestrašiti, še preden stopite v vodo, saj je snorklanje praviloma zelo enostaven in varen šport, vendar je pomembno, da ste ozaveščeni, saj se nesreče največkrat zgodijo tistim, ki ne upoštevajo pravil.
Kot snorkljar začetnik se sprva na tovrstno morsko dogodivščino nikoli ne odpravite sami, še posebej, če ne poznate okolice, morskih tokov in plimovanja. Tudi za napredne snorkljarje je priporočljivo, da imajo partnerja, s katerim delijo čudovite izkušnje, obenem pa si lahko priskočijo na pomoč, če gre kaj narobe. Če niste samozavesten plavalec oz. prepričani v svoje plavalne sposobnosti, je bolje, da uporabljate napihljiv varnostni jopič.
Najpomembneje pa je, da nikoli ne plavate več kot 150 metrov od obale, saj ste v nasprotnem primeru izpostavljeni nevarnosti čolnov in drugih plovil. Če se gibljete v prometnih vodah, vam toplo priporočamo uporabo plovka za označevanje potapljača, kar pa sicer še bolj pride v poštev v primeru pravega potapljanja.
Sprostite se!
Najpomembnejši nasvet, ki ga lahko damo snorkljarjem začetnikom, je, da se sprostite! Če v kateremkoli trenutku začutite paniko, preprosto dvignite glavo in lebdite na hrbtu. V Hervisovih prodajalnah si lahko po ugodni ceni priskrbite lastno opremo, svetovalci pa bodo z vami delili tudi kakšen nasvet za prijetno snorklanje!