Včerajšnji Dnevnikov članek o tem, da bo serijska kršilka zakonodaje Danuša Štiglic, ki so ji zaradi nezakonitega odvzema goved na kmetiji Možgan začasno prepovedali opravljati delo inšpektorice, poslej pisala zakone, je izzval val ogorčenja. Možganovi pa imajo dobro in slabo novico: eno vrnjeno kravo so morali dati usmrtiti, ena pa je telila in ima bikca.

»Sramota je, da je Danuša Štiglic ob škodi, ki jo je povzročila družini Možgan in državi, sploh še zaposlena na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin,« je zgrožen Franci Matoz, pravni zastopnik družine Možgan v aferi inšpekcijsko odvzeto in čez dobra dva meseca tudi inšpekcijsko vrnjeno govedo.

Saj ni res, pa je

Poročali smo že, da je vodstvo Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (v nadaljevanju uprava) Danuši Štiglic zaradi nezakonitega odvzema goved na kmetiji Možgan pri Krškem začasno prepovedalo opravljati delo inšpektorice. Izrekli so ji tudi opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, kar je najmilejša možna kazen, in jo hkrati začasno (za zdaj do konca tega leta) premestili na drugo delovno mesto. Doslej je delala na novomeškem območnem uradu uprave, vendar je direktorica tega urada nadrejene prosila, naj jo vsaj začasno premestijo. Od lanskega poletja, ko je bila Danuša Štiglic na pragu prevzema položaja generalne direktorice uprave za varno hrano in kasneje tudi ena od kandidatk za kmetijsko ministrico, so imeli z njo same sitnosti. Afera Možgan je bila le še pika na i.

Danuša Štiglic bo tako od 1. februarja sedela v pisarni glavnega urada uprave v Ljubljani, in sicer v sektorju za zdravje in dobrobit živali. Vodstvo je zaposlenim po naših informacijah sporočilo, da bo njena glavna naloga pripraviti nov, celovit zakon o zaščiti živali. To sodi v rubriko saj ni res, pa je, kajti Danuši Štiglic so začasno prepovedali opravljati delo inšpektorice ravno zato, ker je pri odvzemu živali nemalokrat kršila zakone, tudi tistega o zaščiti živali.

Vidni člani Gibanja Svoboda so bili proti

Toda ne pozabimo, kdo je Danuša Štiglic. Lansko poletje jo je predsednik vlade Robert Golob osebno prosil, naj prevzame vodenje uprave za varno hrano. Temu se je ostro uprla domala vsa veterinarska srenja, očitno pa tudi v Golobovi stranki Gibanje Svoboda (GS). »Sama sem predsedniku vlade večkrat pojasnila, da Danuša Štiglic ni primerna za direktorico uprave, da pa avgusta lani ni bila imenovana, so pripomogli posamezni vidni člani stranke GS, vendar ne veterinarske stroke,« nam je v zvezi s tem pojasnila bivša kmetijska ministrica Irena Šinko, ki jo je Golob na hitro odslovil iz svoje ministrske ekipe.

Šinkovi je uspelo, preden so jo razrešili, na čelo uprave zadnji trenutek zriniti svojo favoritko Vido Znoj. »Prisluhnil sem ministričinim pogledom, danes pa nisem več čisto prepričan, ali sem ravnal pravilno,« je o tej kadrovski rešitvi 5. oktobra lani v pogovoru za Slovensko tiskovno agencijo (STA) dejal Robert Golob. V tem intervjuju je tudi pojasnil, zakaj mora Irena Šinko oditi z ministrskega položaja. Zmotilo naj bi ga to, da je branila upravo za varno hrano, potem ko je potrošnikom zamolčala, da smo zaužili več ton sadja, obogatenega s pesticidi. Golob je v pogovoru za STA še poudaril, da po zamenjavi kmetijske ministrice pričakuje tudi menjavo na čelu uprave za varno hrano.

Matoz: Naši odškodninski tožbi ne bo ušla

Glede na to, da je vršilka dolžnosti direktorice uprave za varno hrano Vida Znoj Golobovo ljubljenko Danušo Štiglic po aferi Možgan s premestitvijo v Ljubljano nagradila namesto kaznovala, si je s tem verjetno zagotovila nadaljevanje direktorske kariere. Vedejevstvo ji poteče 15. februarja, vendar predsednik vlade o svojih pričakovanjih glede zamenjave na čelu uprave ne govori več. Odvetnik Matoz, ki v aferi odvzeto govedo zastopa družino Možgan, pa za trenutno prvo damo uprave za varno hrano ne najde pohvalnih besed. »Vida Znoj se s tem, ko je Danušo Štiglic premestila v Ljubljano, kjer bo pripravljala novi zakon o zaščiti živali, prav norčuje iz nas in iz državljanov. To so Butale ali pa podpora vlade. Toda naši odškodninski tožbi Danuša Štiglic ne bo ušla,« je zažugal Matoz.

Ocenjuje, da škoda, ki jo je povzročila z nezakonitim odvzemom živali, že zdaj znaša okoli 50.000 evrov. »Finančna škoda in škoda zaradi okrnjenega ugleda uprave za varno hrano sta več kot zadosten razlog za to, da bi morala Danuša Štiglic takoj dobiti izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi,« je prepričan Matoz. V seštevku 50.000 evrov je upošteval stroške oskrbe 24 živali, ki so bile več kot dva meseca pri začasnih skrbnikih, država pa za oskrbo inšpekcijsko odvzete živali plačuje po sedemnajst evrov na dan. Upošteval je tudi stroške transporta teh živali, ki jih je inšpektorica najprej odvzela in jih razselila po Sloveniji, ker pa je to storila nezakonito, so jih zdaj pripeljali nazaj. Uprava za varno hrano bo morala plačati tudi izvedence, ki bodo ocenili zdravstveno in rejno stanje vseh vrnjenih živali, prav tako sodno zapriseženega cenilca, ki bo ocenil, koliko je bila vredna dobrih pet let stara krava, ki so jo morali po vrnitvi k Možganovim usmrtiti. Iz začasnega domovanja v Mokronogu je namreč prispela z velikansko bulo na trebuhu in zastaranim hematomom. Na inštitutu za patologijo ljubljanske veterinarske fakultete, kjer bodo opravili patoanatomski pregled organov evtanazirane krave, morajo med drugim oceniti tudi starost te poškodbe.

Rojstvo bikca

Veterinar je včeraj pri Možganovih opravil klinični pregled vseh 24 vrnjenih živali. Pri sedemnajstih glede zdravstvenega stanja ni imel pripomb, pri eni je ugotovil začetek pljučnice, pri eni je prav tako odkril gnojno bulo ter številne odrgnine in razpočene rane po telesu, dve sta imeli tekoče blato, ena posušeno raztrganino na zunanjem spolovilu, ena pa je bila tako divja, da je sploh ni mogel pregledati.

V tej tragični zgodbi je vendarle tudi kanček lepega. V sredo zvečer je ena od krav, ki so se na Možganovo kmetijo vrnile med prvimi, telila in ima bikca. 

Priporočamo