Anže Logar se je v prvem nagovoru zbranih v dvorani zavezal k debirokratizaciji države, zmanjšanju upravnih in poslovnih ovir pa tudi za ugodnejše davčno okolje. »V naslednjem mandatu ne sme biti nobenega novega davka za gospodarstvo,« je bil jasen. Zavezal se je, da Demokrati gospodarstvu ne bodo naložili »niti enega novega davka«. Podpira uvedbo razvojne kapice.
Poudaril je, da jim stranke niso ustanovili drugi. »Ste v družbi, kjer sodelujemo,« je dejal. Danes so v Mariboru sprožili val sprememb in upanja, ki se bo raznesel po celi Sloveniji. Funkcija zdaj postaja dolžnost »upravičiti zaupanje in upanje, ki ga bodo v nas usmerili državljanke in državljani«.
dr. Anže Logar: "Mojo politično pot je zaznamovala komisija o ugotavljanju zlorab v bančnem sistemu. Korupcija je grožnja naši prihodnosti. Rdeča nit naslednjega mandata mora biti boj proti korupciji." pic.twitter.com/gSlsqbzeQf
— Demokrati (@DemokratiSLO) November 16, 2024
Obdavčitev nepremičnin
Smiselno in celo nujno se mu zdi progresivno obdavčenje druge, tretje in vseh dodatnih nepremičnin v lasti fizičnih oseb. Za reševanje stanovanjske problematike je po njegovi oceni nujno prestrukturiranje stanovanjskega sklada. »Če aktiviramo tretjino od 100.000 praznih stanovanj v državi, ne bo več potrebe po ministrstvu za solidarno prihodnost,« je poudaril.
Velik poudarek je Logar namenil tudi varnosti - gospodarski, prehranski, energetski, intelektualni in osebni. »Slovenija mora za vsako ceno ostati varna država, ključni partner pri tem je policija, ki ji moramo zagotoviti ustrezno materialno in kadrovsko podporo,« je dejal. Ob tem je izpostavil, da se politika ne sme vmešavati v delo policije. Prav tako pa je pomembno, da Slovenija zameji nezakonite migracije. Tisti, ki pri nas ostanejo zakonito, pa se morajo po njegovem prepričanju integrirati.
»V naslednjih dveh mandatih je čas za veliko programsko koalicijo,« je dodal. »Naj zelo jasno povem, tisti, ki vidijo članstvo kot bližnjico do funkcij, jim predlagam, da poiščejo svojo srečo drugje,« se je obregnil ob poslanca Dejana Kaloha, ki danes na kongres ni prišel, saj naj bi svojo udeležbo pogojeval s podpredsedniškim mestom v novi stranki.
Politična širina
Nova stranka Demokrati bo temeljila na in poudarjala politično širino, prestopali bodo bregove in sodelovali z vsemi, ki želijo Slovenijo potegniti naprej. V primerjavi s strankami, ki so nastajale v minulih letih, pa stranka Demokrati ne nastaja tik pred parlamentarnimi volitvami, zato imajo še približno leto in pol, da jasno pokažejo, kaj zagovarjajo s politično širino, je pred začetkom kongresa dejal Logar.
V svet stranke so bili izvoljeni Mark Boris Andrijanič, Jan Dobrilovič, Gorazd Justinek, Tadej Ostrc, Suzi Kvas, Saša Lavrič, Senko Pličanič, Leopold Pogačar, Helena Kujundžić Lukaček, Ana Šuštar, Matic Logar, Julija Urbančič, Stojan Cotič, Ermin Hvalica, Gregor Štrumbelj, Matjaž Vede, Neža Čepon, Slaven Bajič, Damjan Stanek in Matjaž Krk.
Izvršni odbor stranke sestavljajo Eva Irgl, Rok Roblek, Romana Jordan, Mirko Požar, Georg Mohr in Primož Novak.
V nadzornem odboru pa so Nataša Slejko, Igor Prodanović, Martin Mlakar, Gašper Krč in Slavko Remec.
Želijo si decentralizacije
Za rojstvo stranke so si izbrali Maribor, s čimer želijo dati jasno sporočilo, da bo eden od osrednjih ciljev stranke tudi decentralizacija.
»Vzdušje, ki ga čutim v tej dvorani, je zelo pozitivno in mislim, da je to dober začetek,« je prepričan Logar.
Preberite intervju z Anžetom Logarjem iz Objektiva - V Janševo vlado brez levosredinske stranke raje ne bi šel
V občinstvu Horvat, Pličanič, Jordan ...
Ob nekaterih nekdanjih članih SDS, med drugim poslanki Evi Irgl, nekdanji evropski poslanki Romani Jordan, državni svetnici Eleni Zavladav Ušaj in ljubljanskem mestnem svetniku Igorju Horvatu je na kongresu opaziti tudi nekaj drugih prepoznavnih obrazov. V Mariboru so med drugim prisotni nekdanji minister za pravosodje Senko Pličanič, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc in nekdanji predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek.
Na vprašanje o tem, ali posledično pričakuje težave pri ustanavljanju poslanske skupine, ki mora šteti najmanj tri člane, je odvrnil, da ne ustanavljajo poslanske skupine treh poslancev za ta mandat, ampak za »plus 20 poslancev v naslednjih mandatih«. Horvat pa je pred začetkom kongresa napovedal, da bo tudi v ljubljanskem mestnem svetu sledilo oblikovanje nove svetniške skupine.
Tudi glede težav pri imenu nove stranke, pri čemer Logarju predsednik njegove nekdanje stranke SDS Janez Janša očita krajo, je Logar optimističen. »Demokrat je ideja sprejemanja različnih mišljenj. Tudi če kdo s pravnimi sredstvi uspe ustaviti ime, ne more ustaviti ideje,« je izpostavil.