Svet za cene je decembra imenoval minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Gre za strokovno-posvetovalno telo, ki bo obravnavalo vprašanja s področja nadzora nad cenami in svetovalo vladi. Namen sveta je zagotoviti strokovno podporo in omogočiti predhodno usklajevanje stališč pri oblikovanju ukrepov za kontrolo cen.
Svet za cene bo obravnaval vse predloge za ukrepe kontrole cen ter druga stališča in analize, ki jih minister predloži vladi. Stališča sveta se sprejemajo z večino glasov in so vključena v poročilo, ki ga minister posreduje vladi.
Svet za cene vodi minister Han sam, poleg njega pa so člani so še Urška Korošec, Luka Omrzel (oba z gospodarskega ministrstva), Tina Humar s finančnega ministrstva. Gospodarsko zbornico Slovenije zastopajo Bojan Ivanc, Uroš Pogačnik in Marko Ninčević, Trgovinsko zbornico Mariča Lah, agencijo za varstvo konkurence David Vogrinec. Preostala člana pa sta profesorja Marko Hočevar z Ekonomske fakultete v Ljubljani in Darja Borđič z Ekonomsko-poslovne fakultete v Mariboru.
Dva člana Sveta za cene povezana s Petrolom
Med člani pozornost sta pozornost zbudila predvsem Ninčević in Pogačnik. Prvi je član uprave Petrola, drugi pa direktor odvetniške pisarne Čeferin, ki pa med drugim že leta vodi skupščine Petrola.
Petrol je med energetsko krizo močno nasprotoval državni zamrznitvi cen, ki jo omogoča Zakon o kontroli cen. Vlada Janeza Janše je leta 2022 dvakrat zamrznila cene pogonskih goriv, in sicer med 15. marcem in 30. aprilom. Po desetdnevni prekinitvi pa je nato vlada cene ponovno zamrznila 11. maja. To zamrznitev je nova vlada, pod vodstvom Roberta Goloba nadomestila z uredbo, po kateri se cene pogonskih goriv na črpalkah izven avtocest prilagajajo borznim vsaka dva tedna.
Petrol je zaradi teh uredb pogonska goriva večino časa zamrznitve cen gorivo prodajal po ceni, ki je bila nižja od nabavne in je po svojih izračunih zaradi tega izgubil več kot 100 milijonov evrov. Glede tega je uprava Petrola tudi vložila tožbo priti državi, ki pa še ni doživela sodnega epiloga.