Na RTV Slovenija je želela skupina programskih svetnikov še pred referendumom opraviti razpravo o razmerah v javnem zavodu. Vendar je danes predsednik programskega sveta Peter Gregorčič izvedbo razprave preprečil s spretnim proceduralnim manevrom: ker je sam kot fizična oseba registriran tudi kot udeleženec referendumske kampanje in ker je v enakem položaju (kot fizična oseba) tudi generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough, je predlagal, da se vse razprave v okviru programskega sveta zamaknejo na čas po referendumu. Zaradi njune udeležbe v referendumski kampanji naj bi bilo hkratno sodelovanje na sejah programskega sveta nezakonito. Programske svetnike, ki so predlagali razpravo, je ta Gregorčičeva poteza presenetila, vendar blokade niso mogli preprečiti, saj so bili preglasovani. Večino glasov za Gregorčičev predlog so namreč prispevali svetniki, ki so naklonjeni trenutnemu vodstvu RTVS in spadajo na desni politični pol, ki ga obvladuje stranka SDS.

Programski svet, ki je osrednje upravljalsko in posvetovalno telo javnega zavoda, tako pred referendumom o zakonu o RTV Slovenija, ki bo v nedeljo, 27. novembra, ne bo mogel opraviti razprave o razmerah na RTV.

Kadrovski manevri

Skupina enajstih programskih svetnikov je sklic izredne seje zahtevala, ker je javni zavod že od maja ujet v stavko novinarjev in drugih sodelavcev, pri čemer vodstvo napetosti zgolj še povečuje. Opozorili so tudi na pritiske na novinarsko avtonomijo, šikaniranje in prestavljanje voditeljev, ukinjanje oddaj in vnašanje negotovosti v vsakdanje delo. V zadnjem času je vodstvo novinarjem začelo groziti tudi z odpuščanji – kot je znano, je osemintrideset sodelavcev prejelo opomine pred odpovedjo zaposlitve, ker so v studiu izrazili solidarnost z novinarskima kolegoma Vesno Pfeiffer in Sašo Krajncem. Obenem pa je vodstvo RTVS začelo zaposlovati nove novinarke in novinarje, ki izkazujejo lojalnost oziroma se podrejajo pritiskom vodstva.

Stavkajoči novinarji in drugi sodelavci RTVS so danes pred stavbo na Kolodvorski pripravili javno predstavitev aktualne situacije. Opozorili so na nadaljevanje manipulacij v pogajanjih, kar kaže na nepripravljenost odgovornih za razrešitev razmer. Dodali so, da se v zadnjem času novinarji na televiziji soočajo z novo obliko šikaniranja: iz srednjeročnih urnikov vodenja oddaj so vse bolj izključeni, na njihovo mesto pa prihajajo novi novinarji, četudi imajo manj znanja oziroma izkušenj ali pa jih sploh nimajo. To ima za posledico slabšanje kakovosti programa in nižjo gledanost programov.

Kriza vodenja

Predstavili so tudi težave, s katerimi se soočajo v uredništvu multimedijskega centra MMC. Njihov začasni urednik Igor Pirkovič, ki je vodenje uredništva prevzel kot vršilec dolžnosti, namreč po pripovedovanju novinarjev svojega dela ne opravlja ustrezno. Med drugim je bilo danes slišati, da so v zahtevnem obdobju volitev in referendumov novinarji MMC prepuščeni samoorganizaciji; ker imajo dolgoletne izkušnje, svoje delo sicer opravijo po najvišjih standardih, vendar je za kakovostno medijsko delo uredniško vodenje potrebno, zato na MMC pričakujejo, da bo vodstvo čim prej imenovalo urednika s polnim mandatom.

Stavkajoči so ponovili pozive k odstopu vodilnih – poleg odstopa Pirkoviča novinarji pričakujejo odstope direktorja Televizije Slovenija Uroša Urbanije, generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, urednice informativnega programa na televiziji Jadranke Rebernik ter predsednika programskega sveta Petra Gregorčiča. Novinarji in drugi stavkajoči so zoper vodilne podali več inšpekcijskih prijav; zaradi pritiskov vodstva na zaposlene so vložili tudi kazenske ovadbe.

Priporočamo