V izhodiščih Novele zakona o zaščiti živali, ki je bil predstavnikom zavetišč in predstavnikom združenj občin (SOS, ZOS in ZMOS) predstavljen 18. decembra 2024, so kot enega od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali, za sofinanciranje sterilizacij, kastracij ter označevanja predlagali tudi zamisel občinskega oziroma lokalnega prispevka za pse.
V Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki povezuje več kot devetdeset odstotkov vseh občin, se med drugim niso strinjali s predlogom, da bi občine oskrbo živali v zavetiščih namesto trideset poslej financirale šestdeset dni. »Temu ne moremo pritrditi, ker ocenjujemo, da gre pri oskrbi živali za regionalno oziroma državno nalogo,« je za Dnevnik dejala generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar.
Takso bi po prvotnem predlogu iz leta 2012 plačevala gospodinjstva, zavezana za plačilo storitve zbiranja in odvoza komunalnih odpadkov, vendar ne več kot deset evrov na leto oziroma ne več kot 1,5 odstotka minimalne bruto plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto. Predvideno je bilo, da bodo ta prispevek z odlokom predpisale občine in v njem podrobneje določile način obračunavanja, višino, oprostitve plačila, postopek pobiranja in prisilne izterjave …
Glede na novelo zakona o zaščiti živali, ki jo je državni zbor sprejel septembra 2021, zavetišča ne smejo usmrtiti zdravih zapuščenih živali, ki jim v 30 dneh od sprejema ne najdejo skrbnika, pri čemer morajo glavnino stroškov njihove oskrbe kriti imetniki zavetišč in občine. Slednje trenutno krijejo stroške oskrbe zapuščene živali prvih 30 dni po sprejemu v zavetišče, od 31. do 120. dne je oskrba strošek imetnika zavetišča, po 120. dnevu, če zavetišču živali ne uspe oddati, pa žival postane breme državnega proračuna.
Kot smo poročali, je v proračunskem letu 2022 uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zavetiščem za oskrbo živali izplačala 328.775 evrov, v proračunskem letu 2023 1,51 milijona evrov, lani pa približno 1,75 milijona evrov.
Pomembno je poudariti, ob tem pišejo na ministrstvu, da trenutno financiranje zavetišč ni vzdržno. Zato v javni obravnavi pričakujejo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč, ki so lokalna zadeva javnega pomena.