Janez Janša in Franc Kangler sta stara in dolgoletna politična sopotnika, ki sta doslej delovala v konkurenčnih političnih strankah. Kot napovedujejo v strankah SDS in Novi ljudski stranki (NLS), pa bosta v kratkem združila moči, morda že na slavnostni akademiji SDS ob 34. obletnici delovanja. Akademija bo potekala v Mariboru, ki bo tudi primeren kraj za oznanitev politične poroke na desnici; gre za politični projekt, v katerem naj bi imeli koristi obe s stranki.
Kangler prevzema SDS v Mariboru
Janez Janša je pred dnevi v pogovoru za radio Ognjišče potrdil, da pogovori med SDS in NLS potekajo, vendar pa ni konkretnih rokov, kdaj naj bi se združitev zgodila. »Upam, da bo združitev čim prej, ker je potrebna konsolidacija demokratičnega in ljudskega prostora,« je dejal Janša. Povezavo SDS in NLS bi sicer lahko primerjali s poroko velikana in pritlikavca, saj stranka NLS ne predstavlja resne politične sile na državni ravni, je pa močno prisotna v Mariboru z osmimi mandati v mestnem svetu, medtem ko ima SDS le štiri občinske svetnike. V tem kontekstu lahko razumemo povezavo teh dveh strank: stranka SDS išče poti za vrnitev v urbana okolja, kjer že nekaj volitev zapored izgublja podporo, Kanglerjeva NLS pa računa, da bo s povezavo lažje uresničevala program, ki je na številnih področjih podoben programu stranke SDS. Povezava SDS in NLS prinaša tudi spremembe v mariborski lokalni politiki. Poslanec SDS Dejan Kaloh je že napovedal, da ne bo več kandidiral za vodenje mestnega odbora SDS v Mariboru; tega bi lahko po združitvi strank prevzel Franc Kangler. Janša je pojasnil, da se je treba soočiti z realnostjo, zato je centrala stranke SDS povsod tam, kjer so dosegli slabše rezultate, sprožila izredne konference, na katerih izbirajo nova vodstva lokalnih odborov. To se je denimo pred dnevi zgodilo v Dupleku; odstavljeni predsednik lokalnega odbora SDS Marko Rems je nato izjavil, da se z ljudmi, ki so lojalno služili stranki, tako ne dela.
DeSUS ne želi v Svobodo
Franc Kangler je bil dolga leta član in poslanec stranke SLS, a ga je predsednik stranke Radovan Žerjav leta 2012 izključil. To je storil, ko je Kangler kot župan Maribora odstopil po ljudski vstaji proti njegovi vladavini v mestu. Nato so ga na spravnem kongresu SLS leta 2019 rehabilitirali in povabili, naj se vrne v stranko, a je Kangler pred tem ustanovil Novo ljudsko stranko. SLS in NLS sta se celo pravdali zaradi imena ljudska stranka. Aktualnega predsednika SLS Marka Balažica združitev NLS in SDS ne preseneča, saj da je že dalj časa jasno, da gre za projekt enako mislečih. »Končno se je izčistila situacija v političnem prostoru, saj bomo imeli le eno ljudsko stranko. Za SLS se tako odpira prostor, da lažje nagovorimo zmerno volilno telo,« pravi Balažic. Opozarja pa, da smo očitno priča ostri ločnici na levo in desno v političnem prostoru, vse skupaj po njegovem že spominja na dvopolni večinski volilni sistem.
Gibanje Svoboda medtem ustanavlja seniorsko sekcijo v stranki, zato so k sodelovanju povabili stranko DeSUS. DeSUS je v četrtek na izvršilnem odboru zavrnil možnost združitve z Gibanjem Svoboda po vzoru strank LMŠ in SAB. »Ostajamo samostojna stranka, smo pa pripravljeni z Gibanjem Svoboda ohranjati partnerski odnos na področju skrbi za starejše. DeSUS ne želi izginiti v veliki stranki,« pojasnjuje predsednik DeSUS Ljubo Jasnič. DeSUS bo sicer 24. marca izpeljal kongres stranke, na katerem bodo skušali postaviti nove temelje za morebitno vrnitev v prvo ligo slovenske politike. Čeprav kongres ne bo volilni, pa bodo na njem morali razrešiti tudi nekaj pomembnih kadrovskih vprašanj. V četrtek je izvršilni odbor izključil podpredsednico stranke Julijano Bizjak Mlakar, ker je v javnosti blatila stranko. Na kongresu bodo zapolnili izpraznjena podpredsedniška mesta, Ljubo Jasnič pa bo odstopil kot predsednik stranke, zato v stranki potekajo kandidacijski postopki.