Obtožbe izhajajo iz pisma žvižgačev, ki so ga napisali sedanji in nekdanji zaposleni v organizaciji, ki vsako leto pripravlja srečanje v Davosu. Nadzorni odbor Svetovnega gospodarskega foruma je potrdil, da so začeli interno preiskavo dolgoletnega predsednika Klausa Schwaba in njegove žene Hilde. 87-letni Schwab, ki je že pred časom napovedal upokojitev, je takoj napovedal svoj odstop.
V nadzornem odboru sedijo nekateri izmed najbolj vplivnih ljudi v svetovni ekonomiji, na primer direktor največjega finančnega sklada na svetu BlackRock Larry Fink, predsednica Svetovnega denarnega sklada Kristalina Georgieva, direktorica Svetovne trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iweala in nekdanji ameriški podpredsednik Al Gore.
Obtožbe, ki zajemajo njegovo ravnanje skozi več let, predvsem v zadnjem obdobju Schwabovega vodenja foruma, se nanašajo na številne finančne nepravilnosti. Med drugim naj bi Schwab od asistentov zahteval, naj z bankomatov dvigujejo visoke vsote denarja, ki ga je, čeprav je bil v lasti organizacije, porabil med drugim za masaže v luksuznih hotelih, v katerih je bival.
Tako Klaus Schwab kot njegova žena naj bi si pod krinko službenih sestankov privoščila luksuzna potovanja po svetu. Hilde Schwab naj bi med drugim poskrbela, da je bila luksuzna vila, ki jo je organizacija (z več kot 400 milijoni evrov letnega proračuna) financirala, lahko namenjena njuni osebni uporabi.
Vse obtožbe niso finančne narave. Zaposleni v anonimnem pismu tudi navajajo, da Schwab ni ukrepal v primerih spolnega nadlegovanja v organizaciji, ki jo je vodil 56 let.
Poleg tega naj bi posegal v letna poročila Svetovnega gospodarskega foruma, ki ocenjujejo gospodarsko konkurenčnost držav, in jih prilagajal tako, da so bila poročila za vlade, ki jim je želel ustreči, prikazana v lepši luči.
Slika, ki jo kažejo navedbe zaposlenih, prikazuje Schwaba kot obsedenega z luksuznim življenjskim slogom in družbenim prestižem. Med drugim naj bi svoje podrejene zadolžil za lobiranje za svojo Nobelovo nagrado za mir.
Schwab vse obtožbe zanika in jih načeloma ne komentira; trdi pa, da je tarča obrekovanja.