Nekateri bolniki kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana so izvedeli, da bodo ostali brez težko pričakovanega pregleda. Bolnišnica jim je sporočila, da so zaradi epidemije covida-19 odpovedani vsi že načrtovani kontrolni pregledi ter funkcionalna diagnostika s stopnjama hitro in redno. Po napovedih, da se bo zdravstvo postopno vračalo k polnemu delovanju, je takšen zasuk bolnike neprijetno presenetil.

Večina čaka predolgo

Revmatološki oddelek UKC Ljubljana deluje v bolnišnici dr. Petra Držaja v Šiški, kjer še vedno zdravijo tudi bolnike s covidom-19. »Nujne« revmatološke bolnike sprejmejo takoj, tisti z oznako »zelo hitro« na napotnici so na vrsti v 17 dneh, drugi pa čakajo bistveno dlje. Ob oznaki »hitro«, pri kateri bi jih morali obravnavati v treh mesecih, so na primer na vrsti v malo manj kot devetih mesecih. Če gre za »redne« napotitve, pri katerih čakalne dobe ne bi smele biti daljše od pol leta, pa lahko bolniki v vrsti tičijo več kot leto in pol.

Če na podlagi podatkov na napotnici in priloženih izvidov ocenijo, da bolnik potrebuje prednostno obravnavo, ga na pregled sicer povabijo že prej, so pojasnili v UKC Ljubljana. Z dolgim čakanjem na revmatološke preglede pa se soočajo tudi bolniki v drugih bolnišnicah, kaže poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Na prvi revmatološki pregled je na začetku februarja v Sloveniji čakalo 3859 ljudi, od tega 3325 predolgo.

Bolniki so na revmatološke obravnave dolgo čakali že v preteklosti, z epidemijo novega koronavirusa pa so se težave še zaostrile. V ljubljanskem UKC so prostore revmatološkega oddelka začasno namenili bolnikom s covidom-19. Z okrnjeno ekipo revmatologov in drugih zaposlenih je bila njihova dejavnost med lanskim novembrom in letošnjim 8. februarjem preseljena na drugo, manj primerno lokacijo, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo dr. Žiga Rotar. »Del ekipe je še vedno na oddelkih za covid-19,« je dodal. Da ne bi njihovi pacienti prihajali v stik z obolelimi s covidom-19, nekaterih prostorov še vedno ne morejo uporabljati. Poleg tega med epidemijo obravnavajo bolnike iz različnih koncev Slovenije, ki bi jih v drugačnih okoliščinah verjetno zdravili v regijskih centrih. Dodatna težava, ki jo je razgalila epidemija, je prostorska stiska. V tem obdobju morajo namreč zagotavljati primerno razdaljo med čakajočimi bolniki pa tudi tudi med osebjem, je spomnil Rotar.

Dodatno čiščenje in zračenje

Tempo obravnav zdaj sicer pospešujejo, a jih zaradi preventivnih ukrepov še vedno ne more biti toliko kot v preteklosti. »Pred epidemijo je revmatolog v redni ambulanti obravnaval 24 bolnikov. Da bi zagotovili varnejšo obravnavno naših bolnikov, smo število obravnav zmanjšali na 18 bolnikov na revmatologa v redni ambulanti. Čas obravnave se je podaljšal predvsem zato, da zmanjšujemo stike med bolniki v čakalnici, pa tudi zaradi dodatnega čiščenja in zračenja ambulantnih prostorov med pregledi,« je pojasnil Rotar. Stari termini tako ne držijo več in so jih preklicali, o tem, kdaj bodo na vrsti, bodo bolnike obvestili vsaj en teden pred nadomestnim terminom. Nekatere bodo zdravniki poklicali in se z njimi dogovorili o nadaljnjem zdravljenju oziroma spremljanju zdravljenja, je dodal Rotar. Če bolniki pri sebi opazijo poslabšanje, jim svetuje, naj se obrnejo na svojega osebnega zdravnika.

Priporočamo