Sporni dodatek k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, s katerim se družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) zavezuje, da bo izkrčila tiste gozdove, ki so v občinskih prostorskih načrtih (OPN) po namenu opredeljeni kot kmetijska zemljišča, je podpisan, čeprav še vedno ni jasno, kolikšne gozdne površine bi lahko bile izpostavljene krčenju. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je osnutek tega aneksa 1. februarja letos poslalo v pregled in potrditev SiDG. Tam so predlagano besedilo zavrnili, ga napisali na novo in ga 22. februarja vrnili MKGP. Niso se namreč strinjali z njihovim predlogom, da bi izkrčili vse gozdove, kjer je po namenski rabi kmetijsko zemljišče. Namesto tega so predlagali krčitev državnih gozdov le v posebej utemeljenih primerih. Toda vlada je 24. marca sprejela besedilo osnutka aneksa k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, v katerem pripomb SiDG ni upoštevala.

Izbris poslovnega direktorja

Vlada se ni zmenila niti za tisto pripombo, ki se nanaša na zastopstvo SiDG. Družbo namreč vodijo trije direktorji, toda tako MKGP kot vlada sta za podpisnika aneksa predvidela zgolj dva – glavnega direktorja Roberta Tomazina, ki je član SDS, in finančnega direktorja Andreja Janšo, ki nosi strankarsko izkaznico Nove Slovenije. Na poslovnega direktorja Matjaža Juvančiča, ki se je na ta položaj pred dobrim letom zavihtel kot član DeSUS, pa so pozabili. Tako sta dodatek k pogodbi v imenu SiDG podpisala zgolj Tomazin in Janša, in to za nameček različico, s katero se v SiDG sprva niso strinjali.

To sta storila že 1. aprila, torej še preden je zadeva aneks, ki bo omogočil masovno krčenje državnih gozdov, v javnosti dvignila obilo prahu. O njej smo 6. aprila prvi pisali v Dnevniku. Isti dan je Slovenska tiskovna agencija za mnenje o tem povprašala direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta. Odgovoril je, da gre za predlog oziroma program kmetijskega ministrstva, kjer vse še ni dorečeno, več pa naj bi bilo znano v enem mesecu. »Verjetno se bomo zato na to temo v prihodnjih dneh sestali tako z ministrstvom kot Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Prej pa težko kar koli rečem, ker pogovorov še nismo imeli,« je dejal Trošt 6. aprila, torej šest dni po tistem, ko sta se njegova nadrejena pod »nedorečeni predlog« MKGP že podpisala.

Verjamejo zagotovilom politike

Vodstvo SiDG je debelo zavajalo, saj nam je Tomazin še 8. aprila zagotovil, da se pod sporni dodatek k pogodbi o upravljanju državnih gozdov še ni podpisal. Včeraj so nam potrdili, da je to storil, in to pred dvema tednoma.

»Dodatek k pogodbi o upravljanju državnih gozdov smo podpisali na osnovi danih zagotovil, da bomo pri krčitvah spoštovali stroko, gozdnogospodarske načrte in zakonodajo ter da bomo v procesu krčitev enakovredno sodelovali Zavod za gozdove Slovenije, Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS in SiDG. Družba namerava z Zavodom za gozdove Slovenije in s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS pripraviti protokol postopkov presoje pri upravljanja z zemljišči v lasti Republike Slovenije, ki v naravi predstavljajo gozd, v občinskih prostorskih aktih pa je njihova namenska raba kmetijsko zemljišče,« podpis strokovno spornega aneksa opravičuje vodstvo SiDG. »Vsako vlogo za krčitev gozdov bomo presojali individualno in opravili vse potrebne terenske oglede,« so še obljubili v državnem gozdarskem podjetju. 

Priporočamo