V Sindikatu poštnih delavcev (SPD) se v dopisu svojim članom, ki ga je pridobila STA, sprašujejo, ali so zaposleni na Pošti v iztekajočem se letu res delali toliko več in ustvarili manj. »Medtem ko uprava zaposlenim sporoča, da poslujemo slabo, hkrati zanika navedbe medijev, da bi bila Pošta Slovenije v slabem finančnem stanju,« so navedli.
»Jeza in nezaupanje izvirata iz prepričanja, da je bilo število pošte in paketov, ki smo jo prenesli v letošnjem letu, občutno večje od lanskega in to z manjšim številom zaposlenih, zaradi česar ne bi smelo biti razloga, da je bilo poslovanje slabše in da niso izpolnjeni pogoji za izplačilo božičnice,« so dodali.
Po njihovih pojasnilih razen obvestila, da božičnice ne bo, niso prejeli nobenih bilančnih izkazov in ne drugih obrazložitev, zakaj pogoji za izplačilo niso izpolnjeni.
V sindikatu so prav tako zaskrbljeni, da se pod trenutnim vodstvom obetajo težki časi. »V kratkem se zna zgoditi, da ne bo težava le božičnica, ampak obstoj celotnega podjetja,« so še med drugim navedli.
V Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) so se v zvezi s tem obrnili na predsednico nadzornega sveta Urško Kežmah in na predsednika uprave Slovenskega državnega holdinga Žigo Debeljaka in opozorili na odgovor vodstva Pošte, da bi izplačilo poslovne uspešnosti lahko povzročilo celo negativni poslovni rezultat oziroma izgubo.
»Nikakor si ne bomo dovolili, da kdorkoli krivi sindikat za morebitne črne čase, prestrukturiranje ali odpuščanja. Očitki, da se zaradi nas pričakujejo težave, so neutemeljeni. Naša vloga je zaščita pravic delavcev, naši predlogi pa so vedno sledili samo pravični obravnavi zaposlenih,« je danes zapisala predsednica SDPZ Majda Stubelj.
V sindikatu tudi zavračajo trditve, da je torkov odstop člana poslovodstva Marka Remsa, ki je bil zadolžen za področje financ, posledica delovanja sindikatov, saj ti niso odgovorni za njegovo odločitev, da odstopi, niti za finančne izzive, s katerimi se sooča Pošta Slovenije.
Na Pošti Slovenije v zvezi s tem odgovarjajo, da se v skladu s kolektivno pogodbo poslovna uspešnost izplača, če so izpolnjeni vsi pogoji. Bodo pa zaposlenim v začetku januarja izplačali prvi del regresa v znesku 350 evrov. S preostalim delom regresa v višini 2000 evrov bo ta skupaj znašal 2350 evrov in bo znova med višjimi v državi, so še dodali.
Po poročanju časnika so 6000 zaposlenim namesto božičnice pred prazniki na dom poslali rokovnike, ki pa naj bi jih zaposleni že začeli vračati generalnemu direktorju Marku Cegnarju. Lani naj bi zaposlenim po pisanju časnika iz tega naslova izplačali po 350 evrov, podoben znesek pa naj bi pričakovali tudi letos.