Poročilo o spremljanju cen kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov v celotni verigi, ki ga je konec lanskega maja napovedal premier Robert Golob, ne razkriva, kdo v verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže. Kot so danes sporočili iz ministrstva za kmetijstvo, je opazovano obdobje prekratko za poglobljene analize.

Po Golobovi napovedi o ugotavljanju, kdo neupravičeno bogati v prehranski verigi, je nato  ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport izdalo odredbo, ki je kot zavezance za poročanje določila pridelovalce, posrednike, predelovalce in trgovce. Na tej podlagi je kmetijsko ministrstvo julija lani začelo zbirati podatke o cenah, količinah in poreklu kmetijskih in živilskih proizvodov. Predmet spremljanja pa so bili kmetijski pridelki in živilski proizvodi, ki se uvrščajo v sektorje žita, mesa, mleka, jajc, sadja in zelenjave. Skupno je moralo podatke pošiljati 165 zavezancev, od katerih so nekateri nastopali v več vlogah, zato so morali za vsak mesec oddati več poročil. Na ministrstvu pa so tako prejeli do največ 210 poročil mesečno.

Iz analize podatkov, ki jo je danes predstavilo ministrstvo za kmetijstvo, je razvidno, da zbrani podatki v omenjenem obdobju izkazujejo precej primerljiva gibanja s podatki statističnega urada. Izpostavljene razlike so v večjem delu odraz različne metodologije zajema podatkov, vključno z različno širino zajema živil v posamezni kategoriji. Na ministrstvu so ob objavi poročila pojasnili, da je petmesečno opazovano obdobje razmeroma kratko, bolj poglobljena analiza dogajanj znotraj verige preskrbe s hrano pa bo mogoča v daljšem časovnem obdobju. 

Poročilo še razkriva, da je bil pretežen del prodanih živil pri trgovcih v obravnavanem obdobju večinoma slovenskega porekla. To še posebej velja za sektorje, kjer ima Slovenija visoko stopnjo samooskrbe, kot so pšenična moka, kruh, goveje meso, piščančje meso, mleko, jogurt, jajca, jabolka, korenje in krompir. Manjšo zastopanost slovenskih proizvodov pa so zaznali pri sektorjih svinjskega mesa, poltrdih sirov, listnate solate in čebule.

Priporočamo