Slovenija pri doseganju ciljev na področju obnovljivih virov energije zaostaja, velika ovira so dosedanji primeri slabih praks, ko javnost ni bila pravočasno vključena v postopke. Fotografija je simbolična. Foto: Bojan Velikonja
Slabe prakse poglobile nezaupanje: “Politika gotovih dejstev nas ne vodi nikamor”
Javna razprava o (jedrskem) energetskem scenariju je zaznamovana z nezaupanjem. Primeri slabih praks niso v prid niti želenemu povečanju deleža obnovljivih virov energije, pri čemer zaostajamo. Postopke umeščanja teh objektov v prostor je treba radikalno spremeniti, glavno vodilo pri tem pa mora biti “nepokroviteljsko, pravočasno in iskreno” vključevanje javnosti, opozarjajo nevladne organizacije.
Ne gre le za to, da ima politika težave s transparentno, pošteno in vključujočo javno razpravo o JEK 2, kar se je ponovno pokazalo v zadnjih dneh, odsotnost ustrezne strategije je že dlje časa vidna tudi na področju umeščanja objektov obnovljivih virov energije (OVE).
»V perspektivi zadnjega desetletja je Slovenija pri razvoju OVE na repu držav EU, z največ težavami pa se še vedno soočamo pri izvajanju projektov vetrne energije,« opozarjajo v društvu Focus, Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) ter Inštitutu za politike prostora (IPoP).