Šoštanjski svetniki so, kot smo že poročali, minuli teden podprli sprejetje interventnega zakona o Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), s katerim bodo omogočili njeno nadaljnje obratovanje. Z zakonom se spreminja primarni namen obratovanja TEŠ, ki bo po novem zagotavljal toplotno energijo prebivalcem Šaleške doline in lokalnemu gospodarstvu do zagotovitve novega, nadomestnega vira ogrevanja, predvidoma leta 2030. Še vedno bodo lahko v manjšem obsegu proizvajali tudi električno energijo, a največ od ene do 1,3 teravatne ure (TWh). Mimogrede, lani je proizvodnja dosegla 2,7 TWh. In kaj je šoštanjske svetnike prepričalo, da so brez težav podprli sprejetje zakona, ki so ga v sosednji velenjski občini zavrnili? »Dejstvo, da

HSE po 1. januarju prihodnje leto TEŠ ne bo več kril vseh stroškov kot doslej, temveč bo plačeval le ceno elektrike, kakršna bo veljala na borzi.

Nič več kritja stroškov

Kot smo neuradno izvedeli, naj bi prejšnji teden vodstvi TEŠ in Premogovnika Velenje (PV) od Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) prejeli dopis s sporočilom, da HSE enostransko odstopa od člena v skupni pogodbi HSE, TEŠ in PV, ki določa način plačevanja električne energije po metodi »cost plus pricing« (določanje cene s stroški). HSE torej po 1. januarju prihodnje leto TEŠ ne bo več kril vseh stroškov kot doslej, temveč bo plačeval le ceno elektrike, kakršna bo veljala na borzi. Ker razlika, običajno v vrednosti emisijskih kuponov, ne bo več krita, to za TEŠ pomeni, da se bo izguba povečevala. Posledično bi bili že maja v rdečih številkah, to pa bi vodilo v insolvenčne postopke. Do konca leta HSE stroške še krije in plačuje celo nekaj več, da bi v TEŠ lahko dokončali dogovorjene manjše investicijske projekte. Če bo interventni zakon potrjen, likvidnostnih težav ne bo, saj bo denar zagotovljen v proračunu. To bo TEŠ in PV zagotavljalo kolikor toliko normalno poslovanje, a najpozneje do konca leta 2029, ko bo zakon prenehal veljati.

Do zdaj velenjski župan ni prejel vseh pravnih mnenj, ki bi dokazovala, da je sprejem zakona res edini možen scenarij, da se TEŠ izogne stečaju.

Velenjski župan nad podporo presenečen

Velenjskega župana Petra Dermola so gladka podpora zakonu, ki so jo izrazili šoštanjski svetniki, razprava in sklepi, ki so jih sprejeli, kot poroča lokalni časnik Naš čas, presenetili. Sam ostaja pri stališču, da je rožljanje z insolventnostjo TEŠ in zapiranjem PV neprimerno. Še zlasti zato, ker sam, kot je povedal, kljub pozivom do zdaj ni prejel vseh pravnih mnenj, ki bi dokazovala, da je sprejem zakona res edini možen scenarij, da se TEŠ izogne stečaju. »Kolikor vem, tudi nekatera ministrstva v vladi zanima, kje so dokumenti, ki to dokazujejo,« je dejal in poudaril, da se rešitve odmikajo od pravičnega prehoda. Povedal je še, da s podrobnostmi seje šoštanjskih svetnikov ni seznanjen, a da ga je neprijetno presenetila že odločitev svetnikov v prejšnjem mandatu, ko so ti soglašali s takojšnjim zaprtjem TEŠ in PV. »Zdaj pričakujem, da bo občina Šoštanj predvsem zaščitila družbeni interes. Tudi mi smo se pripravljeni pogovarjati in iskati kompromise, a ne na način, da se bo tveganje po zaščiti družbenega interesa zmanjševalo, temveč v smeri, da bomo vsi dobili trdna zagotovila, da bo šel proces pravičnega prehoda v pravo smer,« je misli sklenil Dermol. 

Priporočamo