Do zvišanja prispevnih stopenj naj bi prišlo v okviru pokojninske reforme, ki je bila ena od tem ponedeljkovega vrha koalicije na Brdu pri Kranju. Premier Robert Golob je takrat napovedal višanje odmernega odstotka za nove upokojence, minister za delo Luka Mesec pa je potrdil, da so v okviru pogajanj s socialnimi partnerji, ki naj bi bila zaključena do konca tega tedna, ena od glavnih še odprtih stvari prispevne stopnje.
Na te besede so se v SBC odzvali z zapisom, da bo vlada ob tem vsekakor poskušala pozornost preusmeriti v dvig odmernega odstotka, saj ji z javnomnenjskega vidika to najbolj ustreza. "Zato nikakor ne bi smeli spregledati, da bi hkraten dvig prispevne stopnje imel hude posledice za slovensko gospodarstvo, s tem pa dolgoročno tudi za pokojninski sistem," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost v klubu slovenskih podjetnikov.
Dvig prispevnih stopenj bi namreč vodil do večjih stroškov dela, kar bi lahko pomenilo nižje neto plače zaposlenih, pa tudi zmanjšano konkurenčnost slovenskih podjetij v primerjavi s tujimi ter zmanjšanje zaposlovanja ali celo odpuščanja.
V SBC v takšnem ukrepu vidijo še eno od ovir, ki jih aktualna vlada postavlja slovenskih podjetjem in delavcem. "Naj samo spomnimo na spremembe evidentiranja delovnega časa, prispevek za dolgotrajno oskrbo, dvig davka od dohodkov pravnih oseb, uvedbo in nato dvig obveznega zdravstvenega prispevka ter napoved nepremičninskega davka, medtem ko na drugi strani za določene posvečene skupine izbrancev vlada uvaja celo plačevanje nevidnega dela," so našteli.