Kot so nam pojasnili v organizacijskem komiteju (OK) Planica, imajo že nekaj let izoblikovane ekipe, v katerih prostovoljci in stalni planiški sodelavci skupaj sodelujejo v delovnih skupinah in so vpeti v celotno organizacijo prireditve. »Prostovoljci imajo razne delovne naloge in so glede na njihove želje in strokovno znanje razporejeni na različna delovna področja, kot so reditelji, promet, prehrana, merilci, priprava skakalnic, urejanje akreditacij in nastanitev za medije ter usmerjanje obiskovalcev v Planici,« so nam pojasnili v planiški organizacijski ekipi.
Planiško vzdušje sta včeraj v vlogi prostovoljk prvič izkusili tudi študentki portoroške fakultete za turistične študije Nika Selko in Nena Bučinel. »Na fakulteti sva dobili priložnost, da pomagava pri raziskavi glede zadovoljstva planiških obiskovalcev in sva se z veseljem odzvali. Najina naloga je, da zbereva čim več kontaktnih podatkov navijačev, ki jim bomo preko elektronske pošte kasneje posredovali anketne vprašalnike,« sta pojasnili študentki Turistice.
Deževno vreme ju pri delu ni preveč motilo, sta se pa vseeno nadejali malce boljšega odziva navijačev, sta zaupali. »Nekateri obiskovalci, ki sva prosili za sodelovanje, se niso dali motiti in nama niso želeli zaupati svojih podatkov. Morda sta bila za njihov neinteres krivo deževno vreme in nošenje dežnikov v rokah,« sta sklepali prostovoljki.
»Ni bilo tako hudo, kot smo pričakovali«
Tara Bizjak iz koprskega Rdečega križa je v vlogi prostovoljne bolničarke in prve posredovalke skrbela za varnost navijačev, ki so pregloboko pogledali v kozarec. »Ni bilo tako hudo, kot smo pričakovali. So bili kar pridni in so se dobro držali, upam, da bo tako tudi ostalo. Kaj hujšega od alkoholnih opojev ni bilo, nekaj onemoglim navijačem smo ponudili pitje vode in jih spravili k sebi. Malo smo se tudi pogovorili z njimi in se sprehodili stran od množice, pa so večinoma hitro prišli k sebi,« je zaupala Bizjakova, ki sicer opravlja tudi delo trgovke.
»Prostovoljno delo mi pomeni osebno zadovoljstvo, pomagati nekomu, ki potrebuje pomoč, pa me vselej napolni s prijetnimi občutki, ki se jih težko opiše,« je povedala prostovoljna bolničarka.
Največ Ljubljančanov in Gorenjcev
Prostovoljci se lahko za sodelovanje v Planici vsako leto prijavijo v okviru OK Planica. Običajno prihajajo iz celotne Slovenije, po besedah organizatorjev pa največ prostovoljcev v Planico pride iz Ljubljane in Gorenjske. Letos niso prejeli nobene prijave za prostovoljstvo iz tujine.
Na vprašanje, kdo sploh je lahko planiški prostovoljec in kdaj se lahko kandidati prijavijo za prihodnje leto, so organizatorji izpostavili, da lahko planiški prostovoljec postane vsak, ki je polnoleten in izkaže zanimanje za sodelovanje v planiški organizaciji: »Tisti, ki bi kot prostovoljci želeli sodelovati in biti del več kot 90 let dolge tradicije, nam lahko pošljejo sporočilo na elektronski naslov OK Planica oziroma spremljajo obvestila na spletni strani Planice, kjer bodo našli vse potrebne informacije.«
Med prostovoljci tudi invalidi
Ena od letošnjih novosti v Planici je tudi krepitev prizadevanj za večjo dostopnost in vključevanje vseh, tako obiskovalcev kot tistih, ki v Planici aktivno delujejo. Med prostovoljci letos 10 odstotkov predstavljajo osebe z invalidnostjo, ki so se dogodku ob podpori družbe Mastercard pridružile prek platforme SharePlanica.
Tekme so letos tudi prvič tolmačene v slovenski znakovni jezik, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.
Stremijo k zmanjšanju števila prometa
Kako pa je z nastanitvijo prostovoljcev? »Večina planiških sodelavcev je v času tekmovanja nastanjenih v Kranjski Gori in imajo s strani OK Planica urejeno bivanje. Prostovoljci, ki živijo v okoliških krajih, pa na prizorišče pridejo v lastni režiji ali z organiziranim avtobusnim prevozom,« so zaupali v OK Planica.
Pojasnili so še, da imajo za prostovoljce oziroma planiške sodelavce organiziran tudi krožni prevoz, ki poteka od Mojstrane do Kranjske Gore ter nato do končnega cilja v Planici. V OK Planica namreč veliko pozornosti posvečajo uporabi krožnega prometa za prihod planiških sodelavcev na delovno mesto, s čimer sledijo trajnostnemu načrtu Planice in zmanjševanju števila prometa v dolino svetovnih prvakov.