Zaključek današnjega ekipnega tekmovanja so organizatorji popestrili s koncertom rock skupine Mi2 in nastopom ansambla Stil, zabavi in veseljačenju pa kljub dežju še ni videti konca. Tako kot že zadnjih enaindvajset let tudi letošnje planiško dogajanje ne mineva niti brez stojnice Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi.

Krompirjeva jed, izdatno zabeljena s svinjsko mastjo in ocvirki, je namreč velika specialiteta tudi za številne smučarske skakalce, še bolj pa v okušanju uživajo njihovi navijači in ostali gostje glavne planiške VIP tribune. 

Porcijo praženega krompirja si je tudi letos privoščil legendarni japonski smučarski skakalec in rekorderski veteran smučarskih skokov Noriaki Kasai, že leta velik ljubitelj te stare slovenske jedi in prijatelj predsednika društva Staneta Menarda. Temu je letos na pokušnjo praženega krompirja uspelo privabiti še enega legendarnega skakalca - nekdanjega avstrijskega skakalnega junaka Andreasa Goldbergerja

Predsednik društva skupaj s podporniki in člani društva športnike na velikih tekmovanjih po vsem svetu sicer spremlja že od leta 2000 oziroma od ustanovitve društva. Danes to šteje že več kot 2000 članov, ki so aktivni v kar 26 državah in bodo v prihodnje svojo podružnico odprli tudi na Japonskem. »Vsaj dva japonska kuharja želimo naučiti priprave praženega krompirja po starem slovenskem receptu! Želimo, da tudi tujci spoznajo, katere so pristne slovenske jedi, in da mednje nikakor ne sodijo čevapčiči in pice,« se nadeja Menard. 

Na trening pod Ponce že junija

Podpornik društva je tudi nekdanji slovenski skakalec in aktualni trener japonskega skakalnega kluba Matjaž Zupan. »Pražen krompir je moja priljubljena jed in priznam, da jo na Japonskem kljub obilici druge okusne hrane zelo pogrešam. Tudi zato nikoli ne zamudim priložnosti v Planici. Letos je bil Stanetov praženi krompir še boljši kot lani,« nam je zaupal Zupan. 

Planica 25 vzdušje

Matjaž Zupan, foto: Tina Jereb

Za planiške tekme je dejal, da jih vselej zaznamuje posebno vzdušje. »Planica ima tudi za vse tekmovalce in njihove trenerje dušo, tega se ne da opisati z besedami. Tudi člani japonske ekipe na čelu s Kasaijem se zelo dobro počutijo tukaj in se vselej veselijo tudi poletnih in jesenskih planiških treningov. S temi bomo začeli že v juniju, Planico pa bomo z ekipo obiskali tudi ob koncu novembra,« je napovedal Matjaž Zupan. 

V Planici se že petnajst let dobro počutita tudi priznana psihoterapevtka in ravnateljica Strokovnega centra Planina Leonida Zalokar in njen mož Karl. Vsako leto tukaj preživiva po tri dni, obisk tokratne Planice pa je moževo darilo za moj rojstni dan, ki ga praznujem ravno danes, 29. marca, nam je zaupala Zalokarjeva. 

Ob planiškem prazniku, je priznala, se vselej zave ponosa slovenstva, posebne energije in strasti navijačev: »Tega se ne da opisati z besedami, zato vsakomur povem, da je treba Planico začutiti v živo.«

Leonida Zalokar in mož Frenk. Foto: Tina Jereb

Leonida Zalokar in mož Frenk. Foto: Tina Jereb

Napotki organizatorjev za jutrišnje obiskovalce Planice

Jutrišnja nedelja, ki bo napovedih vremenoslovcev potekala v lepem vremenu, bo v znamenju družinsko obarvane Planice, poleg dih jemajočih skokov in navijaške vneme pa bodo v ospredju tudi edinstvene aktivnosti za najmlajše. Novost bo poseben otroški kotiček, kjer bodo najmlajši obiskovalci uživali v varnem in zabavnem okolju napihljivih gradov. Animatorji bodo poskrbeli za njihovo nepozabno doživetje, pika na i pa bo tudi gostinska ponudba, prilagojena otroškim željam.

Posebna atrakcija bo tudi Mini Planica, napovedujejo organizatorji: »Otroci bodo lahko navijali za svoje skakalne junake, nato pa se še sami preizkusili v skokih. Ta priložnost jim bo omogočila, da stopijo v čevlje svojih idolov in opravijo prve varne skoke.«

Obiskovalcem organizatorjem svetujejo uporabo brezplačnih krožnih avtobusnih prevozov iz Kranjske Gore in okolice, ki bodo imeli prednost prihoda in odhoda pred drugimi vozili. Tistim, ki se bodo v dolino po Ponce odpravili z lastnimi vozili, svetujejo uporabo parkirnih površin, ki bodo usmerjene z označbami in navodili rediteljev.

Parkiranje v Kranjski Gori bo možno na javnih parkirnih površinah, ki so plačljive, razen če je drugače označeno z oznakami organizatorja, so poudarili v planiški organizacijski ekipi in opozorili na nedovoljeno parkiranje izven označenih parkirišč. Organizatorji sporočajo še, da se vstopna mesta za avtobusni krožni prevoz, ki se začne nekaj ur pred tekmami, nahajajo v Kranjski Gori (Glavna avtobusna postaja in parkirišče pri policijski postaji), Podkorenu (Redna avtobusna postaja ob regionalni cesti) in Zelencih (parkirišče ob cesti samo v primeru parkiranja avtobusov organiziranih prevozov).

 

Priporočamo