"Predsednik vlade Robert Golob se bo pogrebne slovesnosti za papeža udeležil v funkciji predsednika vlade. Organizatorji so dodelili točno določen format vsaki državi in kot je že bilo v preteklosti, se bosta tudi tokrat slovesnosti udeležila predsednica republike in predsednik vlade," so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Slovenija je prejela uradno vabilo na jutrišnji pogreb za pet ljudi. Ker je po rangu papežu enaka predsednica republike, ki je v protokolarnem smislu tudi najvišja predstavnica države, je vodja delegacije Pirc-Musarjeva, spremljal jo bo soprog Aleš Musar. Goloba bo spremljala partnerica Tina Gaber. Peti član delegacije bo slovenski veleposlanik pri Svetemu sedežu Franci But.
Skupaj ne smeta potovati
Pirc-Musarjeva in Golob sta na bojni nogi zaradi dogajanja glede imenovanja novega guvernerja Banke Slovenije, pri čemer koalicija noče potrditi nobenega od kandidatov, ki jih je predlagala predsednica, slednja pa noče predlagati kandidatke, ki jo želi na mestu guvernerja videti Golob. V vodo je padla tudi potrditev imenovanja varuha človekovih pravic. Zato so se pojavila ugibanja, da nočeta potovati skupaj.
V uradu predsednice so pojasnili, da to ne bi bilo mogoče, saj da morata kot vodji države zaradi varnosti vedno potovati ločeno. Predsednica s spremstvom gre v Rim z vladnim letalom, predsednik vlade s spremstvom pa z redno linijo iz Trsta. Po dogodku bosta na Španskem trgu dala izjavo za medije. Morda bolj spravno v luči pogreba moža, ki se je zavzemal za premagovanje precej težjih nasprotij, kot jih imata Pirc-Musarjeva in Golob.
Na pogreb skupaj Drnovšek in Janša
Tudi na pogrebu papeža Janeza Pavla II. leta 2005 je slovenska delegacija štela pet ljudi. Vodil jo je predsednik republike Janez Drnovšek, člani pa so bili predsednik vlade Janez Janša, minister za okolje in prostor Janez Podobnik, vodja kabineta predsednika republike Valentina Flander in vodja kabineta predsednika vlade Nika Dolinar.
Ob smrti papeža Benedikta XVI. pred dvema letoma je bilo nekoliko drugače. Na pogreb so odšli predsednica republike Nataša Pirc Musar, takratni slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu Jakob Štunf ter ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Benedikt je bil zaslužni papež, saj je odstopil, zato tudi ni imel državniškega pogreba, kot bo Frančiškov.