Sloveniji zaradi nepravočasnega prenosa evropske direktive o evropskem zakoniku o elektronskih komunikacijah, ki bi morala biti prenesena 21. decembra 2020, grozi več kot 800.000 evrov kazni, znesek pa se dnevno viša. Evropska komisija je namreč zaradi zamude zoper Slovenijo vložila tožbo pred sodiščem Evropske unije. Vlada je junija sprejela odločitev, da predlog novega zakona, ki je bil sicer v času prejšnje vlade že dvakrat v postopku državnega zbora (DZ), podpira, a da so potrebni številni amandmaji, s katerimi bi odstranili sporna določila, na katera so opozarjali tako v agenciji za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), strokovni javnosti, zakonodajno-pravni službi DZ kot v evropski komisiji.

Predlog zakona o elektronskih komunikacijah med drugim prinaša tudi možnost zamenjave izvajalca storitev brez stroškov za potrošnika, kar Emilija Stojmenova Duh, ministrica brez resorja, pristojna za digitalno preobrazbo, označuje za eno izmed prednosti, ki jo za potrošnike k nam prinaša direktiva o elektronskem zakoniku o elektronskih komunikacijah (EECC). »Z novostjo, ki jo prinaša zakon, se bo tako še olajšala izbira za potrošnike in posledično povečala učinkovita konkurenca na trgu elektronskih komunikacij,« dodaja ministrica.

Nič več zaračunavanja prekinitve naročniškega razmerja

Trenutna višina stroška prenosa mobilne telefonske številke znaša pet evrov in je medoperatersko dogovorjena. V T2 poudarjajo, da novim uporabnikom, ki se odločijo za prenos številke v njihovo omrežje, ob predložitvi dokazila o zaračunanem prenosu ta strošek povrnejo v obliki dobropisa, hkrati pa prekinitve mobilne naročnine ne zaračunavajo. Le ob preklicu naročniškega razmerja, ki se nanaša na stacionarne storitve, mora naročnik poravnati stroške preklica, ki znašajo 25 evrov. Cena prekinitve naročniškega razmerja pri Telemachu znaša 10 evrov, pri A1 pa cent manj, torej 9,99 evra. Edini domači operater, ki tovrstnega stroška, torej preklica naročnine oziroma prehoda k drugemu operaterju, ne zaračunava, je Telekom Slovenije, a tudi to se bo s prvim oktobrom spremenilo, kljub možnosti spremembe zakona, po katerem naročniku ne bo treba plačati stroškov prekinitve naročniškega razmerja. Uporabniku Telekomovih storitev bodo »ob prehodu k drugemu operaterju začeli zaračunavati tudi strošek prekinitve naročniškega razmerja pri mobilnih storitvah, klasičnih govornih storitvah in fiksnih storitvah« v višini 10,95 evra z DDV. Zakon naj bi bil sprejet že na septembrski seji državnega zbora, potem pa mora biti objavljen še v uradnem listu.

Kako na predlog zakona gledajo posamezni operaterji. S T2 so nam sporočili, da bo novi zakon obligatoren za vse operaterje. Medtem ko so v Telemachu mnenja, da olajšana izbira predstavlja več priložnosti za pošteno konkurenco, s Telekoma Slovenije sporočajo, da predlagani zakon posega na mnoga področja delovanja telekomunikacijskih operaterjev in drugih deležnikov, zato so med postopkom s predlogi sodelovali pri določilih, za katera so ocenili, da spremembe presegajo vpeljavo direktive. Poudarjajo, da so bili nekateri njihovi predlogi sprejeti, drugi ne, a da bodo vsa zakonska določila, ki bodo sprejeta, ustrezno upoštevali. 

Priporočamo