Ko je drobna šestošolka tistega posebnega dne odprla svojo šolsko omarico in ven potegnila letak, ki jo je vabil k vpisu k mažoretam, je bila njena »usoda« zapečatena. Že takrat je bila Nika odločen deklič, in če se je za kaj trdno odločila, je to tudi dosegla. Mama sprva ni delila njenega navdušenja, saj naj bi se treningi to leto že začeli, a mala je vztrajala toliko časa, da je mama popustila. Od takrat pa do danes, ko je Nika že sama mama enoinpolletnici, obenem pa tudi predsednica Kluba novomeških mažoret, se je zvrstilo nešteto metov palice v zrak, koreografij v ritmu godbe na pihala, treningov, protokolarnih dogodkov, potovanj po prvenstvih in najvišjih odličji. »V zadnjih petih letih smo res dvignile vse na višji nivo, prej smo bile med šibkejšimi klubi, zdaj pa si upam reči, da smo v vrhu mažoretne dejavnosti. Prej so bili v vodstvu starši nekaterih mažoretk, zdaj pa o vsem odločamo same. Kdaj gremo kam, koliko treningov, tako je veliko lažje napredovati.«

Predvsem pa se je v času od nastanka kluba leta 2007, Nika se jim je pridružila le nekaj mesecev po nastanku, spletlo veliko, kot bo pokazal čas najbrž tudi vseživljenjskih prijateljstev. »Ko so začeli prihajati uspehi, ki jih nismo pričakovale, so bili to trenutki čiste sreče. Najlepše je videti, ko recimo kadetke navijajo za juniorke in obratno. Res držijo skupaj, čeprav niso v isti skupini. Gledaš tiste posnetke, ko se držijo za roke ob razglasitvi, zmagajo kadetke, pa juniorkam tečejo solze sreče, tako se spodbujajo med seboj.« Tudi letos sta na državnem prvenstvu zmagali dve njihovi desetletni kadetinji na tekmovanju v paru s pomponi. To so cofi, podobni tistim, ki jih imajo navijačice. »Jokale so one, cela njihova skupina, potem starejša skupina. Pogledaš na tribuno, tam jokajo njihovi starši. Pa ne samo teh dveh punčk, tudi drugi. Toliko sreče je bilo to.«

Mažoretne palice in pomponi

Trenutno v klubu devet trenerk dela z malo manj kot sto mažoretami, ki se delijo na skupine. Deklice od šest do osem let so v cici skupini, tam se učijo osnovnih mažoretnih korakov, nastopajo na prireditvah in se tudi že udeležujejo državnega prvenstva. Sledijo kadetke v starosti od devet do enajst let, juniorke pa od dvanajst do štirinajst. Najstarejša tekmovalna skupina so seniorke, kjer plešejo srednješolke in starejša dekleta. S prestopanjem v nadaljevalne skupine se nadgrajuje znanje in viša število nastopov.

Poleg obvezne opreme, kot je palica ali pomponi, imajo dekleta svoje uniforme. »Ponavadi je praksa, da ima eno društvo iz določenega kraja svojo barvo. Vsaka starostna skupina ima svoj kroj, barva pa je za vse enaka. Me smo rdeče – bele. Juniorke in seniorke nosijo škornje, mlajše imajo platnene teniske. Potem imamo krila, starejše še poseben suknjič, blazer. Starejše nosijo klobuk, mlajše baretko.« Mažoretke na svojih uniformah nosijo tudi grb občine, »tako nam je pomembno, da dobro predstavljamo svoje društvo in kraj, to je velika odgovornost«. V priprave za nastope vlagajo veliko časa in predanosti. Uniforme s svojimi pravilniki okvirno določa Mažoretna zveza Slovenije, katere članice so tudi novomeške mažorete. Zveza organizira tekmovanja, razna izobraževanja za sodnike, seminarje za mažorete, licenciranja za trenerje. »Vsako leto se udeležimo treh tekmovanj, nekatere organizira zveza, širše od zveze pa deluje ADA, ki združuje več držav Slovenijo, Hrvaško, Bosno, Francijo, Češko, Italijo … Pod njihovim okriljem se poleg evropskega prvenstva vsako leto odvija tudi tekmovanje za solistke in pare. To je prvo tekmovanje v letu, konec maja imamo potem državno prvenstvo, oktobra pa evropsko prvenstvo.« Dekleta so tako prepotovala že dobršen del Evrope, poleg novih izkušenj pa jih to tudi zelo poveže. »Puncam je zmeraj en tak vrhunec, da gredo zraven. Pomembno je, da gremo skupaj, se podružimo, imamo možnost kaj videti.«

Čeprav tudi mažoretna dejavnost postaja vse bolj tekmovalna, elementi metanja palice in rokovanja s pomponi vse bolj zahtevni, koraki bolj kompleksni, se Nika in ostale članice kluba dobro zavedajo bistva. »To je skupinsko delo, skupno veselje, je spodbuda, medsebojna podpora in so prijateljstva. Že deklice se začnejo učiti stvari, neke kulture, ki jim bo prišla prav tekom celega življenja.«

Klub Novomeških mažoret

Vabljeni ste k spremljanju novomeških mažoret na družbenih omrežjih. Tam med drugim objavljajo svoje nastope in bodo zelo vesele, če jih obiščete. »Ko je veliko publike, je vedno lepo plesat, vidiš, s kakšnim razlogom si trenirala.« V septembru so imele vpise novih članic, »če bi se kakšno dekle še želelo pridružiti, je seveda dobrodošlo«.

Obrazi nevladnikov

Rubriko Obrazi nevladnikov pripravljamo v sodelovanju s CNVOS, krovno mrežo slovenskih nevladnih organizacij. Vsak ponedeljek vam predstavimo eno nevladnico ali nevladnika, ki si vsak na svoj način, prizadeva, da bi bila naša družba lepša in bolj prijazna.

Priporočamo