Generalna policijska uprava je potrdila informacijo Dnevnika, da je na podlagi naznanila suma storitve kaznivega dejanja sprožila predkazenski postopek v zvezi z obratovanjem kaninskih žičniških naprav. Postopek vodi Nacionalni preiskovalni urad, je razkril Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. In dodal: »Več podatkov vam zaradi varovanja interesa predkazenskega postopka ne moremo posredovati.« 

Zoper koga poteka kriminalistična preiskava, in konkretno kakšne sume preiskuje, policija skratka ne razkriva. Po naših neuradnih informacijah naj bi med drugim preverjala, ali obstajajo dokazi o tem, da je bilo z obratovanjem (neustrezno vzdrževane) krožno-kabinske žičnice Kanin storjeno kaznivo dejanje ogrožanja varnosti. Za vse vpletene pravne in fizične osebe v tej fazi postopka velja domneva nedolžnosti. 

Župan Bovca s postopkom ni seznanjen 

Valter Mlekuž, župan občine Bovec, je na Dnevnikovo vprašanje odgovoril, da s predkazenskim postopkom ni seznanjen. »Ne bojim se prijave, ki dela zgolj škodo Kaninu. V Bovcu je namreč moderno prijavljati vse po dolgem in počez. In to je zgolj ena od takšnih prijav,« razkritje komentira Manuela Božič Badalič, direktorica zavoda Sončni Kanin, ki upravlja z žičnico. Po njenih besedah ima žičnica še vedno veljavno obratovalno dovoljenje, ki poteče decembra 2023. »Od mojega prihoda smo napravo vzdrževali na predpisan način. Res je, da je Poma leta 2016 izdala priporočila, da naj preneha obratovati leta 2022, vendar je bilo to zgolj priporočilo. V Sloveniji in v tujini obratujejo še starejše žičnice, ker po nobenih tehniških standardih nimajo roka trajanja. Kaninsko žičnico vseskozi nadgrajujemo in dograjujemo, znakov, da bi z njo bilo kaj narobe, ni bilo. Dokler je varna, lahko obratuje. Inšpektor je sicer 29. septembra izdal začasno prepoved obratovanja, vendar je tistega dne počakal do 17. ure, da se z njo prepeljejo vsi potniki, preden jo je ustavil. To je dokaz, da neposredna nevarnost ni obstajala. Inšpektor nam je pred dvema dnevoma poslal pisno zagotovilo, da lahko žičnico še vedno uporabljajo zaposleni, pregledniki in vsi tisti, ki izvajajo tehnično vzdrževanje smučišča.«

Delo kriminalistov je po naših informacijah neposredno povezano z dogodki, o katerih je v preteklih tednih podrobno poročal Dnevnik. Krožno-kabinska žičnica na naše najvišje smučišče ne obratuje od konca septembra, in sicer na podlagi odločitve Inšpektorata ministrstva za infrastrukturo, ki je začasno prepovedalo njeno obratovanje. 

Od prejšnjega tedna je tudi dokončno znano, da žičnica v prihajajoči zimski sezoni ne bo obratovala. Zavod Sončni Kanin, ki upravlja z žičnico, namreč ne bo zmogel pravočasno opraviti nujne sanacije ugotovljenih obrabnih poškodb, ki so posledica slabega vzdrževanja.

Z dejstvom, da je žičnica v slabem stanju, je vodstvu Sončnega Kanina znano že vrsto let. Leta 2016 je proizvajalec žičnice, francosko podjetje Poma, izdalo mnenje, v skladu s katerim lahko naprava obratuje še največ 5000 ur, dokončno pa se mora ustaviti leta 2022, ko ji, ob petdesetletnici delovanja, poteče življenjska doba.

Francozi so lani odkrili alarmantne pomanjkljivosti 

Direktorica Sončnega Kanina, Manuela Božič Badalič, je lani pisala podjetju Poma in poizvedovala, kako bi žičnica obratovala še dodatno, »zadnje« leto. Francozi so zatem konec leta 2022 opravili pregled naprave, ki je razkril določene alarmantne pomanjkljivosti. Podrobno so popisali klavrno stanje krožno-kabinske žičnice 

in direktorici poslali daljši seznam nujnih popravil, na podlagi katerih bi gondola obratovala kvečjemu še leto dni. Informacij o tem, ali so bila ta popravila tudi opravljena, Francozi niso nikdar prejeli. 

V varno obratovanje žičnice je letos poleti, po opravljenem nadzoru, podvomil tudi inšpektor za žičniške naprave in smučišča Iztok Menart. Med drugim je ugotovil, da odgovorne osebe Sončnega Kanina niso beležile opravljenih vzdrževalnih del, s čimer je bila onemogočena sledljivost. Inšpektor je zato konec septembra začasno prepovedal obratovanje krožno-kabinske žičnice in od odgovornih terjal manjkajočo dokumentacijo, odpravo ugotovljenih napak ter vzpostavitev stanja brezhibnosti delovanja.  

Na zahtevo inšpektorata je Zavod za gradbeništvo (ZAG) v začetku oktobra opravil strokovno-tehnični pregled vseh treh odsekov žičnice. ZAG je ocenil, da krožno-kabinska žičnica ni sposobna varno obratovati. Na podlagi tega poročila ministrstvo odloča o izdaji obratovalnih dovoljenj. Veljavni dovoljenji potečeta 19. oziroma 23. decembra. 

Vsako drugo kabino bi bilo treba izločiti iz uporabe

Inženirji ZAG so med oktobrskim pregledom ugotovili, da upravljavec žičnice ni sledil napotkom podjetja Poma. Naprava je pomanjkljivo vzdrževana in neustrezno pregledana, pomanjkljiva je dokumentacija o opravljenih vzdrževalnih delih. Iz nje zato ni mogoče razbrati, ali so vzdrževalci zamenjali povsem obrabljene in neustrezne dele. Nekaterih, denimo izrabljenih tekalnih koles prižemk in blažilcev tresljajev na vseh kabinah nesporno niso. Prav tako odgovorni na Kaninu niso znali odgovoriti na vprašanje, ali je ustrezno nastavljena delovna zavora. Sončni Kanin tudi ni opravil pregleda elektrotehničnih naprav in inštalacij, kar bi moral storiti najkasneje januarja lani. Naključno pregled kabin je še pokazal, da bi bilo treba vsako drugo izločiti iz uporabe. 

Inženirji ZAG so podvomili še v to, ali ima Sončni Kanin - zaradi številnih kadrovskih menjav – sploh ustrezno usposobljene vzdrževalce in serviserje. Zato so predlagali, da določene nastavitve opravi proizvajalec naprave in hkrati izobrazi zaposlene. ZAG je še zahteval, da smučišče od proizvajalca opreme dobi navodila za izvajanje vzdrževalnih del in časovnico, kako pogosto morajo pregledi opravljeni.

Na nedavni seji občinskega sveta občine Bovec je direktorica Sončnega Kanina odgovornost za nastalo situacijo prevalila na direktorje in vodje obratovanja, ki so v letih med 2016 in 2020 vodili Kanin. Po njenih zagotovilih so v času njenega vodenja – direktorica je postala marca 2020 - naprave ustrezno in redno vzdrževali. 

Direktorica uživa zaupanje občinarjev

Nadzorni svet, ki mu predseduje Marko Gorjanc, je že pred tem podvomil v njene trditve. Zato je zahteval revizijo poslovanja zavoda v času direktorice Božič Badalič, prejšnji teden je podprl tudi njeno razrešitev. Občinski svet je zatem stopil na stran direktorice. Kadrovska komisija sveta je prejšnji teden glasovala za razrešitev Gorjanca s položaja predsednika nadzornega sveta, češ da je prekoračil pooblastila.

Občina Bovec je na lanskem razpisu ministrstva za gospodarstvo, ki je smučiščem namenilo slabih 64 milijonov evrov pomoči, izpadla, kot lastnica smučišča si zato odtlej intenzivno prizadeva za poseben zakon, do dokončnega sprejetja pa si je obetala, da bodo pristojne inštitucije obratovanje žičnice podaljševale. 

Priporočamo