Kot razkrivajo Primorske novice, prostorov niso odkupili neposredno od njihovega dolgoletnega lastnika, družbe Monetic, nekoč Hypo Leasinga, ampak od v javnosti neznanega podjetja Ideal Invest. Slednje je pred slabim letom za iste prostore odštelo polovico manj: tri milijone evrov, torej 1500 metrov za kvadratni meter.

Kako razliko v ceni pojasnjujejo na univerzi?

Gre za razliko v ceni med neopremljenimi in opremljenimi prostori, so pojasnili za Dnevnik: »Univerza je prejela ponudbo za prodajo študentskih ležišč. Ta vključujejo rušitvena dela, prenovo in do prevzema vsa zaključena dela ter ustrezno opremljenost prostorov za takojšnjo vselitev. V prenovljenem objektu bo 118 dodatnih študentskih ležišč za študente Univerze na Primorskem. Dela na objektu morajo biti zaključena do konca leta 2024, vključno z opravljenim tehničnim in kvalitetnim pregledom s primopredajo objekta ter s predloženo vlogo za uporabno dovoljenje,« so nam odpisali. Obnovljen objekt bo, obljubljajo, študentom takoj ob prevzemu na voljo za vselitev, kar je zelo drugače od pisarn, ki so se prodajale pred dvema letoma.

Direktor Ideal Investa Simon Vabič naj bi  jim poslal ponudbo za nakup v opremljene nastanitvene kapacitete s 120 ležišči za 6,6 milijona evrov. Za razliko od Litijske, kjer je cenitev opravil kar prodajalec, so v tem primeru pri primorski univerzi cenitev naročili sami, zagotavljajo: izvedenec Salko Pivać je vrednost ocenil na nekaj manj kot 6,2 milijona evrov, v pogajanjih pa da so dosegli za 20.000 evrov nižjo ceno od ocenjene.

Cenitev, ki so nam jo poslali z Univerze na Primorskem, si lahko ogledate tu.

Kdo stoji za podjetjem Ideal Invest?

Ustanovljeno je bilo leta 2022, lani pa je imelo slabih 17.000 evrov prihodkov. Devet mesecev pred sklenitvijo posla sta ga ustanovili Dijana Sarić in Ana Šukalo, ki se sicer ukvarjata z gostinstvom, podjetje pa sta sprva registrirali za trgovino z ribami.

»Podjetje Ideal Invest d.o.o. je projektno podjetje, ki se ukvarja zlasti z investicijami v nepremičnine. Del objekta Barka je bil kupljen z namenom, da se poslovne prostore obnovi, preuredi in proda na trgu bodisi z namenom zagotavljanja novih pisarniških prostorov, nastanitvenih kapacitet tako delovne sile kot študentov ali varovanih stanovanj,« so za Primorske novice pojasnili v podjetju. To je takoj po tem, ko je kupilo prostore v Kopru, dobilo novega lastnika, poslovneža Sretenka Djuričića, ki živi v nemškem Kölnu, v Kopru pa ima podjetje I.M.S.S., ki se ukvarja z industrijsko montažo in ima nekaj več kot 20 zaposlenih.

Prodajalec naj bi prejel prvih pet odstotkov kupnine (306.800 evrov), Univerza pa preostalega dela kupnine po javno dostopnih podatkih še ni poravnala.

Odziv ministrstva za visoko šolstvo

Posebej za Dnevnik so zatrdili, da navedba o preplačilu objekta »absolutno ne drži.« Sedanji lastnik, od katerega bo Univerza na Primorskem kupila izdelan objekt na ključ, je kupil objekt v osnovnem stanju, zdaj ga bo prenovil in predelal (gradbena, obrtniška in inštalacijska dela) ter popolnoma notranje opremil, pojasnjujejo v odgovoru ministrstva. »Primerjava med ceno za objekt, ki jo je plačal sedanji lastnik (objekt v osnovnem stanju), in objektom, ki ga bo prevzela Univerza na Primorskem (prenovljen, predelan, popolnoma obnovljen študentski dom), je torej povsem nesmiselna.«

Izredna seja v državnem zboru

Zaradi poročil o domnevno predragem nakupu Univerze na Primorskem SDS zahteva nujno sejo odborov DZ za izobraževanje, znanost in mladino ter odbora DZ za finance, na kateri naj bi ministra za visoko šolstvo Igor Papič in za finance Klemen Boštjančič pojasnila ozadje nakupa.

Na zahtevo za sklic izredne seje na ministrstvu odgovarjajo, da je »SDS je izkoristila članek, v katerem so navedeni zelo pomanjkljivi in zavajajoči podatki, za še en obračun z vlado. Bo pa seja priložnost za razjasnitev situacije.«

Priporočamo