Afera o domnevnih političnih pritiskih na policijo oziroma na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar očitno ne bo dobila epiloga v predkazenskem postopku do poletja.
Na Specializiranem državnem tožilstvu čakajo, da bodo lahko opravili razgovor še s predsednikom vlade Robertom Golobom, ta pa po naših neuradnih informacijah za tožilce nima časa do evropskih volitev. Po naših neuradnih informacijah bi lahko na tožilstvu že prejšnji mesec pojasnil, ali se je vpletal v kadrovanje na policiji in na nekdanjo notranjo ministrico vršil politične pritiske, pa ni imel časa. Nima ga niti ta mesec, imel naj bi ga šele po evropskih volitvah v juniju. Na Specializiranem državnem tožilstvu informacij ne dajejo zaradi interesa preiskave in varstva osebnih podatkov.
Primer so na Komisiji za preprečevanje korupcije ustavili
Razgovora s predsednikom vlade namreč ne morejo opraviti, ker je zahteval vpogled v spis, s tem pa se na Specializiranem državnem tožilstvu niso strinjali. Ne želijo namreč, da bi se predsednik vlade seznanil z vsemi dokazi zoper njega, dokler ni zaslišan na tožilstvu. Ko bodo tožilci opravili pogovor z njim, se bo premier lahko seznanil tudi z vsebino spisa na KPK, kjer prav tako čakajo, da bodo lahko opravili pogovor z njim. Na Komisiji za preprečevanje korupcije pojasnjujejo, da je postopek pri njih začasno ustavljen zaradi dveh razlogov. »Poleg predkazenskega postopka, ki ga usmerja Specializirano državno tožilstvo, je razlog tudi podana pritožba na Vrhovno sodišče zaradi odločitve Upravnega sodišča glede tožbe premierjevega pooblaščenca na sklep Komisije o zavrnitvi zahteve za izločitev namestnika KPK iz konkretne zadeve. Kdaj bomo torej z obravnavo zadeve lahko nadaljevali, ne moremo napovedati, saj je to odvisno od drugih organov. Dodajamo pa, da smo s Specializiranim državnim tožilstvom redno v stiku, da bomo lahko takoj, ko bodo odpravljeni razlogi za začasno zaustavitev, z delom nadaljevali, saj želimo postopek čim prej zaključiti.«
Kaj pravijo v kabinetu predsednika vlade?
V kabinetu predsednika vlade smo preverjali, ali je bil že vabljen na zaslišanje na tožilstvo oziroma, ali je bil že opravljen razgovor z njim. In vprašali, ali je že prejel vabilo. Odgovorili so nam, da predkazenskega postopka ne komentirajo.
Nekdanja notranja ministrica je zaradi domnevnih političnih pritiskov in spora s predsednikom vlade odstopila decembra 2022. Različni organi in komisije že skoraj leto in pol preverjajo razsežnosti te afere in ugotavljajo, za kakšne politične pritiske na policijo naj bi šlo ter kaj konkretno naj bi od ministrice zahteval Golob. Sam je že večkrat javno povedal, da političnih pritiskov ni bilo, kar da bo z veseljem dokazal. Kritičen je bil tudi do pričanja Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih državnih organov. Njeno pričanje oktobra lani je označil za natolcevanje. »Priče bodo potrdile, kje vse je resnico prikrojila. Tudi sam bom pričal pred komisijo. A tukaj se bom zdaj ustavil, ker imam dovolj prič in dokazov o tem, kako malo resnice je Tatjana Bobnar govorila. Enako velja za Boštjana Lindava,« je bil oster predsednik vlade po njunem pričanju pred preiskovalno komisijo, kjer sta navajala, da je Golob izvajal nedopustne pritiske v zvezi s kadrovskimi menjavami v policiji.
Predsednik vlade Robert Golob do danes teh dokazov še ni predstavil. Pred preiskovalno komisijo državnega zbora še ni bil zaslišan, na tožilstvu se bo zglasil šele po evropskih volitvah, kdaj bo pojasnjeval zadeve na KPK, pa ni znano. Seje parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) novembra lani se ni udeležil. Komisija je želela njegova pojasnila tudi glede morebitnega vmešavanja v datum aretacije domnevnih ruskih vohunov. Predsednik Knovsa Janez Žakelj je za N1 takrat pojasnil, da jih je Golob zgolj obvestil, da ni imel vpliva na postopek aretacij in da torej nima kaj več povedati.