Ob tem, da v središču Ljubljane razen Kinodvora, Kinoteke in občasnih projekcij v Cankarjevem domu ni več kinodvoran, pri čemer pomanjkanje takih prizorišč v mestu vsako leto še dodatno osvetli Ljubljanski mednarodni filmski festival Liffe, ki se začenja prav danes, se o gradnji minipleksa v središču mesta na Mestni občini Ljubljana (MOL) govori že več kot deset let. Ta namera je zapisana že v strategiji razvoja kulture v MOL 2012–2015 in nato ponovno navedena v mestnem strateškem dokumentu za področje kulture za obdobje 2016–2019. Arhitekturna rešitev za bodoči minipleks mestnega kina v podhodu Ajdovščina je bila nato na javnem natečaju MOL v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije izbrana leta 2020, pod zmagovalni projekt pa se podpisujejo avtorji Peter Gabrijelčič, Tomaž Ebenšpanger, Boštjan Gabrijelčič, Aleš Gabrijelčič, Anja Mencinger, Nik Solina in Lovre Mohorič.

S projektanti ne najdemo skupnega jezika in se pogovarjamo, kako sploh nadaljevati. Z njimi ali pa brez njih. Zato projekt stoji.

Zoran Janković, ljubljanski župan

Z birojema Arhitektura in Skupaj arhitekti je ljubljanska občina podpisala pogodbo že leta 2020, na občini pa so, kot navajajo na svoji spletni strani, napovedali, da bo minipleks s petimi kinodvoranami v središču Ljubljane zgrajen prihodnje leto. A je glede na prve napovedi pri projektu prišlo do časovnega zamika. »Projekt umestitve kinodvoran v podhod Ajdovščina je trenutno v fazi izvajanja izvedbene dokumentacije, kar je predpogoj za izvedbo razpisa za izbor izvajalca gradnje in začetek gradnje. Gradbeno dovoljenje še ni pridobljeno. Projekt bo predvidoma uresničen v letih 2025 in 2026,« so potek projekta in njegovo novo časovnico predstavili v službi za razvojne projekte in investicije mestne uprave MOL. Ob tem so dodali, da bo glede na njihove načrte gradnja trajala eno leto, pri čemer bodo predhodno potrebna še arheološka izkopavanja, ki bodo predvidoma trajala tri do štiri mesece.

Janković: S projektanti ne najdemo skupnega jezika

Kot so še pojasnili v ljubljanski službi za razvojne projekte in investicije, je izdelava projektne dokumentacije (PZI) še v teku. Vloga za izdajo gradbenega dovoljenja je bila že vložena na upravno enoto, vendar je bil postopek ustavljen. Kot je povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je bila vloga »umaknjena, ker ni imela vseh elementov, ki smo jih s tem projektom zasledovali, in bo trajalo še nekaj časa, da bo PZI pripravljen. S projektanti ne najdemo skupnega jezika in se pogovarjamo, kako sploh nadaljevati. Z njimi ali pa brez njih.« Zato projekt stoji, je še dejal ljubljanski župan in ob tem izpostavil, da pri uresničevanju projekta ne gre za zamudo, ter dodal, da »bo, ko bo«.

Arhitekturna rešitev za bodoči minipleks mestnega kina v podhodu Ajdovščina je bila na javnem natečaju MOL v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo
in prostor Slovenije izbrana leta 2020.

V zvezi z načrtovanim minipleksom je Janković še povedal, da je »idejni projekt izjemno dober, ustavilo se je pri izvedbi dokumentacije za gradbeno dovoljenje in PZI. Nimamo skupnega stališča o uporabnosti tega projekta, ki je idejno začrtan in se ga ne da povečevati in spreminjati. Ali ga naredimo takšnega, ki bo uporaben, ali pa ga ne bomo. Še vedno poteka pogovor, ali bodo sledili temu, kar je rekel recenzent, ali pa bomo zamenjali projektanta.«

Za pojasnila v zvezi s potekom projekta smo se obrnili tudi na biroja Arhitekti in Skupaj arhitekti, vendar komentarjev niso želeli podati.

Kar se tiče ocenjene vrednosti projekta, so iz občinske službe za razvojne projekte in investicije sporočili, da ta znaša 13 milijonov evrov, medtem ko je v rebalansu proračuna MOL za leto 2024 navedena ocena skoraj 20 milijonov evrov. Zoran Janković pravi, da bo ocena vrednosti projekta merodajna takrat, ko bo izbran izvajalec. 

Priporočamo