»Glede na kužnost omikrona so izolacije seveda smiselne,« pravi Mateja Logar, vodja strokovne skupine za covid-19. Skupina se zatorej ni zavzela za ukinitev izolacije oseb s potrjeno okužbo s koronavirusom. Po 19. februarju, ko je vlada bistveno sprostila zaščitne ukrepe in med drugim ukinila karanteno po visokorizičnem stiku z okuženo osebo, skupina o tej temi ni razpravljala. Izolacija traja deset dni, z negativnim testom jo je mogoče prekiniti sedem dni po pojavu simptomov.

Tveganje pri najbolj ogroženih
se bo povečalo

Drugače bo v Nemčiji, ki tačas doživlja nove višinske mejnike po dnevnem številu novih okužb. Zaradi visoke kužnosti različice omikron in večinsko blažjega poteka bolezni Nemčija ukinja obvezno izolacijo okuženih. Zvezni minister za zdravje Karl Lauterbach je ocenil, da so že dosegli prelomnico, in napovedal, da bodo s 1. majem osebe s covidom-19 šle le prostovoljno v izolacijo, in sicer za največ pet dni. Prav tako bo prostovoljna petdnevna karantena.

Sprostitveni ukrepi, ki sta jih predlagala ministrstvo za zdravje in Inštitut Roberta Kocha (RKI), ne bodo veljali za zaposlene v zdravstvu in socialni oskrbi. Če se bodo ti okužili, se bodo morali izolirati. Na delo se bodo vrnili šele, ko se jim bo bolezensko stanje bistveno izboljšalo in ko bo rezultat testa negativen. Zdravi zaposleni, ki so bili v rizičnem stiku z okuženo osebo, se bodo morali pet dni vsakodnevno testirati.

Eugen Brysch, vodja nemške fundacije za zaščito pacientov, v napovedani ukinitvi izolacije prepoznava povečanje tveganja pri vseh tistih, ki so zaradi krhkega zdravstvenega stanja že itak bolj ogroženi. »Za rizične skupine postaja življenje vse bolj nevarno. Ti ljudje živijo med nami,« je opomnil Brysch. Bavarski zdravstveni minister Klaus Holetschek pa je pozdravil vladno odločitev in ocenil, da gre za naslednji korak k osebni odgovornosti. Pred tem je Nemčija že ukinila obvezno nošenje maske v zaprtih prostorih.

Več kot vsak tretji okuženi
se požvižga na izoliranje

Kako učinkovito je sklicevanje na osebno odgovornost, je mogoče opazovati v Angliji, ki je že februarja ukinila obvezno izolacijo. Delež okuženih oseb, ki se jih napoti v izolacijo, je po sprostitvi ukrepov padel na 64 odstotkov, izhaja iz raziskave Urada za nacionalno statistiko (ONS). Anglija že tedne doživlja rekordno rast števila novih okužb. Prejšnji teden je bil pozitiven vsak 15. prebivalec. Epidemiolog Tim Spector, vodja študije Zoe Covid, eksplozivno rast povezuje s februarsko omilitvijo protikoronskih ukrepov. »Mnogi ljudje se ne izolirajo več, ko imajo simptome, bodisi zato, ker menijo, da jim ni več treba, bodisi zato, ker njihovi delodajalci še vedno ne prepoznajo simptomov covida,« je za časnik Evening Standard dejal Spector.

Konec marca so tudi španske zdravstvene oblasti naredile odločen korak v smeri sožitja s covidom-19. Ukinile so obvezno izolacijo okuženih, ki imajo le blage simptome koronavirusne bolezni. Na predlog državne komisije za javno zdravje je Španija ukinila tudi brezplačno testiranje. Plačila testiranja na covid-19 so od takrat oproščeni le rizično bolni in zaposleni ter uporabniki storitev v zdravstvenih ustanovah in domovih za ostarele. 

Priporočamo