Pogledali smo, koliko bi se nam obrestovalo, če bi danes po nakupih zavili v katero od sosednjih držav. V spletni aplikaciji Numbeo, ki primerja cene, življenjske stroške in kakovost življenja v skoraj vseh državah sveta, smo primerjali slovenske cene s tistimi v nekaterih naših sosednjih državah: Avstriji, Italiji in na Hrvaškem.
V New Yorku bi težko shajali
Za začetek smo se, bolj za šalo kot zares, ustavili v New Yorku, a smo kaj hitro zaključili, da bi z našimi plačami tam težko shajali. Sistem primerjave nam je namreč takoj razložil, da je Ljubljana za 42,82 odstotka cenejša od New Yorka. Če pogledamo le najemnine – te so v Ljubljani v povprečju za 76,50 odstotka cenejše. Seveda pa je treba pri tem upoštevati pomemben dejavnik – tam je povprečna plača okrog 5000 evrov.
A vrnimo se v Ljubljano in našo soseščino. Kot so izračunali na portalu Numbeo, kjer podatki morda niso najbolj ažurirani, a so vendarle vsaj približni, predvideni mesečni stroški za štiričlansko družino v slovenski prestolnici obsegajo 2361,32 evra (brez najemnine za stanovanje), samska oseba pa za mesečno preživetje potrebuje 692,03 evra. Mesečni stroški za vzdrževanje 85 kvadratov velikega stanovanja (torej voda, odvoz smeti, kurjava…) so v povprečju 200 evrov, pri čemer bržkone sistem še ni upošteval izjemne rasti ogrevanja in elektrike, ki se nam dogaja zadnje mesece.
Na Hrvaškem boste jedli ceneje
Če primerjamo sosednje države, bi se nam (z našo plačo) še najbolj splačalo živeti na Hrvaškem. V Ljubljani so v povprečju cene za 14,95 odstotka višje kot v Zagrebu. Podrobneje si cene lahko pogledate v tabeli. A že če boste šli v hrvaško restavracijo, boste nekaj prihranili: v Ljubljani so cene za 28,93 odstotka višje kot v Zagrebu. Kakovost življenja je v Zagrebu kar visoka, indeks znaša 158,84 (v Ljubljani 166,52, kar je zelo visoko). Nizek je tudi indeks kriminala, varnost pa je pri indeksu 78,61. Skrb, da ti vlomijo v stanovanje, je sicer tam kar velika (sploh v primerjavi z na primer avstrijskim Gradcem), a je majhna verjetnost, da bi ti ukradli avtomobil.
Za primerjavo smo pogledali še malo južneje, v Sarajevo. Povprečne potrošniške cene so v Ljubljani za 48,99 odstotka višje kot v Sarajevu, najemnine so v Ljubljani kar za 153 odstotkov višje, cene v restavracijah pa kar za 86,82 odstotka! V Sarajevo se nam torej že splača, četudi bo za bencin treba odšteti približno toliko kot pri nas, prav tako cene avtomobilov niso dosti nižje. Je pa najemnina v središču Sarajeva v primerjavi z Ljubljano izjemno nizka, obsega 269,92 evra za enosobno stanovanje, za nakup kvadratnega metra stanovanja pa bi tam odšteli le 1609,74 evra (v Ljubljani 3951,81 evra). A je treba spet dodati, da je povprečna plača v Sarajevu precej nižja in znaša le 564,20 evra, pri nas pa 1297 evrov neto. Več kot še enkrat več!
Po špecerijo se ne splača v Trst
Z našo plačo bi v Sarajevu res lepo živeli, tudi v Zagrebu kar solidno, a če se pomaknemo naprej k naši zahodni sosedi Italiji, natančneje v Trst, hitro ugotovimo, da tam življenje z našo plačo ne bi bilo tako rožnato. Indeks kakovosti življenja v tem mestu je precej visok in znaša 163,10, prav tako je dobro poskrbljeno za varnost. Na splošno pa so potrošniške dobrine v Ljubljani za 20,01 odstotka cenejše kot v Trstu. Tudi v restavracijah nas bo udarilo po žepu, saj so cene za 28,82 odstotka višje kot v Ljubljani. Povprečna neto plača je v Italiji nekoliko višja kot v Sloveniji – znaša 1526,56 evra. Če na grobo primerjamo cene izdelkov, ki smo jih včasih kupovali v Italiji, ker so bili tam cenejši, se nam danes ne bi splačalo po špecerijo v Trst. Tudi po kavbojke ne, saj je cena približno enaka kot pri nas. Če pa greste v Trst le na kapučino, se vam bo to obrestovalo, saj je cenejši kot v Ljubljani.
A občutno dražji je v Avstriji. Pogledali smo v Gradec, kjer bi za takšno kavo v gostilni plačali kar tri evre. Na splošno pa so cene v Ljubljani za 23,16 odstotka nižje kot v Gradcu. A če bi tam najeli stanovanje, vas to ne bi stalo veliko več, kot če bi ga najeli v Ljubljani. Indeks kakovosti življenja v tem avstrijskem mestu je 168,25, v zadnjih treh letih opažajo, da malce narašča kriminal, a verjetnost, da bi te tam oropali, je izjemno nizka. Še manj vas lahko skrbi, da bi vam v Gradcu ukradli avto ali stvari iz avta. Indeks je res nizek in znaša le 9,39.
V Oslu bi obubožali
Če povlečemo črto, ugotovimo, da se nam kljub vsemu še najbolj splača kupovati doma, če pa bi želeli nekoliko prihraniti (a bo treba všteti še bencin), se nam najbolj splača zapeljati v Zagreb in v Sarajevo. V naših zahodnih in severnih državah bomo plačali več.
Je pa še ena sosednja država cenejša za življenje od naše. To je Madžarska. Cene v Budimpešti so za 19,32 odstotka nižje kot pri nas, tudi najemnine so kar za tretjino nižje. Če bi tam zavili v restavracijo, bi plačali približno 19 odstotkov manj kot v Ljubljani.
Zanimalo nas je tudi, kako živijo v tako opevanih skandinavskih državah. Za primerjavo smo vzeli Oslo na Norveškem. No, tam je slika res precej drugačna. Slovenski potrošnik bi tam v nekaj dneh obubožal, saj so cene v Oslu na splošno kar za 79,85 odstotka višje kot v Ljubljani. Za meni s tremi hodi v srednje dragi restavraciji bi za dve osebi odšteli skoraj sto evrov, za kapučino več kot štiri evre, kilogram govedine stane 25 evrov, krompir dobra dva evra, zavojček cigaret pa skoraj 14 evrov! Cenejši kot pri nas pa je vrtec, tudi mesečni stroški za stanovanje bi nas tam stali manj kot pri nas. Stanovanja pa so izjemno draga, saj kvadratni meter v Oslu stane dobrih 9000 evrov. A ker je tam povprečna plača nekaj centov manj kot 4000 evrov, si ga morda vendarle lažje privoščijo.
Pregled cen si lahko ogledate tudi v preglednici tukaj.