Ocenjevali so 18 ponudb prav toliko ponudnikov, predet povpraševanja pa je bil najem v juliju za potovanje po Evropi. Kot je običajno pri primerjalnem ocenjevanju, so tudi tokrat preverili celoten postopek – od preglednosti in informativnosti spletnih strani, prejetih ponudb do predlaganih avtodomov in njihove opreme.
ZPS: Rezultati niso slabi
Le pet jih ni prejelo skupne ocene dobro, ampak le povprečno. Hkrati se z oceno zelo dobro ne more pohvaliti noben ponudnik. Nekateri imajo razmeroma malo vozil, spet drugi niso poslali vseh podatkov, ki so pomembni za informirano izbiro, k boljši izbiri niso pripomogli niti precej visoki fiksni stroški priprave vozila in obvezna varščina, ki jo je treba plačati v gotovini.
Na oceno je deloma vplivala tudi oprema vozila, saj lahko doplačila za tisto, kar ni vključeno (in menite, da boste potrebovali), presežejo ceno dnevnega najema. Pri končnem izračunu celotnega stroška najema in pri primerjavi med ponudniki velja biti previden in natančen.
Kaj morate vedeti pred najemom avtodoma?
- Avtodom je praviloma na voljo popoldne prvi dan najema, vrniti pa ga je treba do 10. ure zadnji dan. Ta dva dneva ponudniki obračunajo kot en dan najema, kar pomeni, da boste za 14-dnevno potovanje plačali še dodaten dan
- Pred vračilom morate avtodom očistiti znotraj in zunaj, natočiti gorivo in Ad Blue. Če tega ne storite, bodo stroški narasli.
- V avtodomu je kajenje prepovedano. Če ste v njem kadili, boste plačali okrog 300 evrov za čiščenje. Pri nekaterih ponudnikih velja podobno za primer, ko potujete s svojim štirinožnim prijateljem.
- Pri zamudninah sicer ponudniki niso enotni, povsod pa so silno visoke. Primer enega ponudnika: ura zamude se računa 50 evrov, dve uri 150 evrov, za tri ure zamude pa vam obračunajo celo varščino.
- Praviloma imajo vsa vozila kasko zavarovanje z 1-odstotno odbitno franšizo (ki jo v primeru nesreče odbijejo od varščine) z asistenco. V primeru nesreče takoj pokličite ponudnika za nadaljnji dogovor.
- V primeru okvare na vozilu morate takoj stopiti v stik s ponudnikom, nato pa vozilo odpeljati na najbližji pooblaščeni servis. Ponudniki za čas okvare ponujajo različne možnosti: nastanitev v hotelu za največ 48 ur, nekateri celo vrnejo del najemnine, če traja popravilo več od 48 ur, drugi pa nič od tega. Do nadomestnega vozila praviloma niste upravičeni.
Kaj je še dobro vedeti?
- Izberite avtodom, ki je primeren za želeno število oseb, hkrati pa dovolj okreten za cestne razmere vaše destinacije. Preverite velikost postelje, kar je pomembno predvsem, če ste visoki 1,8 m ali več. Za višje osebe je po navadi prečna postavitev postelje prekratka. Vsi imajo kopalnico, kuhinjo s hladilnikom različnih velikosti in posteljo za dve osebi.
- Temeljito preverite, kakšna oprema je všteta v ceno, saj lahko najem opreme, ki ni všteta v ceno, pomeni dodaten strošek v višini 100 ali več evrov. Če imate svojo opremo, jo prej pripravite, da ne boste izgubljali časa še s tem.
- Preverite, kakšni so stroški poleg dnevnega najema in ali v najem šteje tudi dan za prevzem in oddajo. Večina ima omejitev kilometrov od 320 do 450 na dan, za vsak nadaljnji kilometer je treba plačati 0,3 evra. Če imate namen potovati na Nordkap, na primer, upoštevajte, da je pot dolga približno 10.000 kilometrov.
- Pred najemom pripravite vso prtljago, hrano in podobno, da po prevzemu ne boste izgubljali preveč časa še s tem, ampak samo vse naložite v avtodom in se odpeljete.
- Pri načrtovanju poti si pomagajte s spletnimi aplikacijami, kjer so našteti kampi, PZA, parkirišča. Morda najbolj popolna aplikacija je Park4night. Za plačevanje parkiranja boste ponekod potrebovali aplikacijo Easypark, namestite si jo pred odhodom. Preverite, kako je s cestninami, vinjetami in podobno.
- Zasedenost avtodomov v visoki sezoni je zelo verjetna, zato je priporočljivo, da si ga rezervirate že v začetku leta.