Izpostavi Upravne enote (UE) Ljubljana na Linhartovi in Tobačni bosta od začetka naslednjega tedna poslovali z okrnjenim delovnim časom. Doslej sta obratovali med osmo in šesto uro, v sredo do sedme, v petek so delo s strankami zaključili že ob drugi uri. Tudi po novem se bodo uradne ure začele ob osmi uri zjutraj, v ponedeljek in torek bodo delali do treh, v sredo do šestih, v petek pa bodo zaključili že ob enih. V četrtek uradnih ur sploh ne bo. S to spremembo se bo urnik v najbolj obremenjeni enoti v državi poenotil z drugimi upravnimi enotami. Stavka na upravnih enotah sicer danes poteka že četrto sredo.
Iz ljubljanske upravne enote so sporočili, da je okrnjeni delovni čas ukrep, s katerim želi ministrstvo za javno upravo razbremeniti upravne enote, ki se soočajo s kadrovsko stisko in zaostanki pri urejanju upravnih postopkov. »S spremenjenim časom poslovanja s strankami v enostavnih upravnih zadevah sledimo cilju večje učinkovitosti dela na upravni enoti in večjega zadovoljstva zaposlenih,« so pojasnili na UE Ljubljana. Pri tem so dodali, da bodo v naslednjih mesecih uradniki še bolj obremenjeni zaradi volitev v evropski parlament. Ti namreč sodelujejo pri volitvah kot tajniki in namestniki tajnikov v volilnih komisijah. »Pri volilnih opravilih sodeluje 15 odstotkov zaposlenih, kar vpliva tudi na potek reševanja vlog,« so opozorili.
Z ministrstva za javno upravo so sporočili, da se bo delovni čas spremenil na podlagi spremembe uredbe o upravnem poslovanju, ki je bila v Uradnem listu objavljena zadnji teden marca. K temu so dodali, da UE Ljubljana »že daljše obdobje zaznava bistveno povečanje števila vlog in upravnih postopkov, ki je zlasti prisotno na področju upravnih zadev, tujcev, osebnih listin in gradnje objektov«.
Mesec dni za prosti termin
Do zdaj so strankam na UE Ljubljana namenili 47 uradnih ur na teden, po novem urniku pa bo za to na voljo samo 29 ur. Manjše število ur dela na okencih naj bi po naših informacijah uradnikom omogočilo, da bodo lahko preostanek ur namenili odpravljanju zaostankov pri reševanju prošenj. Težava je v tem, da se na UE Ljubljana že zdaj soočajo s sorazmerno dolgimi čakalnimi roki za prosti termin. Trenutno je po podatkih aplikacije eSamonarocanje na prvi prosti termin na ljubljanski upravni enoti treba čakati skoraj mesec dni. Tudi za najbolj preprost opravek, kot je naročilo osebne izkaznice ali vozniškega dovoljenja, se za termin na Tobačni čaka 35, na Linhartovi pa 28 dni.
Delovni čas krajevnih uradov ljubljanske upravne enote bo sicer ostal nespremenjen. Ti imajo praviloma krajši obratovalni čas, a kljub temu krajšo čakalno dobo. Na krajevnih uradih na Škofljici in v Dolu pri Ljubljani se čaka 23, na Igu in v Dobrovi pa 21 dni. Najmanj se čaka na najbolj oddaljenem krajevnem uradu, v Velikih Laščah – le 13 dni. Po drugi strani v uradu v Notranjih Goricah sploh ni mogoče dobiti prostega termina. Krajevni urad Medvode pa je zaprt, odkar so ga poplave lani avgusta poškodovale. Na spletni strani občine Medvode uporabnikom svetujejo, naj se za opravek dogovorijo na kakšni drugi izpostavi zunaj Ljubljane, saj ta ni vezan na kraj stalnega ali začasnega prebivališča. Upravne enote zunaj prestolnice imajo sicer precej krajše čakalne vrste. Izjema so Domžale, kjer se na prosti termin na upravni enoti prav tako čaka 28 dni. Nasploh so zunaj prestolnice čakalne vrste krajše. V Logatcu se tako čaka 12 dni, v Celju ali Novem mestu pa celo manj kot tri dni.
Sindikati: Težava so plače
Poleg evropskih volitev in kadrovskih težav čakalne dobe zaostruje tudi stavka zaposlenih na upravnih enotah. »Sprememba delovnega časa ni rešitev stavkovnih zahtev. Da so se odločili za eno izmeno, je logična posledica tega, da ni dovolj kadra, novega pa ne morejo pridobiti zaradi prenizkih plač. Za referente ni več kandidatov, ker so uradniki na minimalni plači. Zato ljudje odhajajo, novih pa ni,« je spremembo urnika komentiral Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije. Dodal je še, da se bodo zaostanki res zmanjšali, ampak zaradi tega ukrepa bo po sindikalistovi oceni tudi manj strank. V času stavke sicer sprejemajo samo nujne zadeve, sicer pa delo na skoraj vseh upravnih enotah v državi miruje. Verk je poudaril, da so pogajanja z vlado trenutno neproduktivna, zato bodo stavko nadaljevali.