Vlada je vodstvo agencije tik pred božičnimi prazniki pozvala, da zaradi nezadovoljstva med posamezniki in podjetji spričo močnega dviga stroška omrežnine ob novembrskem prehodu iz osemmesečne nižje v štirimesečno višjo sezono s februarjem uvede stari sistem obračunavanja omrežnine, ki je veljal do 30. septembra lani. Za to je vodstvu agencije dala čas do srede.
Na Agenciji za energijo so že dan po sprejemu tega sklepa vlade povedali, da v tem trenutku ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. Enako so zatrdili danes, dan pred iztekom roka vlade. "Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov," je danes povedala direktorica agencije Duška Godina.
Hkrati je Agencija za energijo z dogajanjem v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine seznanila Evropsko komisijo in opisala dogajanje v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja.
Na ministrstvu so očitke o nezakonitem političnem vmešavanju odločno zavrnili. "Neodvisnost in samostojnost regulatornega organa spoštujemo, a je hkrati treba spoštovati tudi, da vlada v skladu z ustavo, zakoni in drugimi splošnimi akti določa, usmerja in usklajuje izvajanje politike države," so zapisali.
Kot so navedli, vlada v ta namen izdaja predpise in sprejema druge pravne, politične, ekonomske, finančne, organizacijske in druge ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev razvoja države in za urejenost razmer na vseh področjih iz pristojnosti države. "Vlada ima nalogo, da ščiti konsistentnost državnih politik, tudi z usklajenostjo zakonskih in podzakonskih podlag ter različnih državnih strategij," so poudarili.
Pojasnili so, da je sprememba metodologije povzročila veliko nezadovoljstva. "Prejeli smo zelo veliko pritožb državljanov in interesnih združenj, zaradi česar trenutno preučujemo, ali je sprejeta metodologija res skladna z veljavno zakonodajo," so zapisali.
V zvezi z delovanjem sveta Agencije za energijo, ki po odstopu dveh članov šteje le še tri člane, pa so zatrdili, da v naslednjih tednih nesklepčnost sveta ne bo predstavljala resne ovire pri delu agencije, niti to ne bo bistveno vplivalo na delovanje energetskega trga v Sloveniji. Veliko nalog, ki jih izvaja agencija, ne sodi v pristojnost sveta, zato agencija ni ohromljena in lahko velik del nalog opravlja tudi v primeru, da svet agencije ni sklepčen, so poudarili.
Spomnili so, da je bil že objavljen javni poziv za nove člane sveta agencije, zato pričakujejo, da bo sklepčnost zagotovljena v najkrajšem možnem času. Vlada je poziv za kandidate za člana sveta agencije objavila tik pred novim letom. Člane na predlog vlade imenuje DZ.