Ohranjeni predmeti so fizični pričevalci staroverskega načina življenja na težko dostopnih in revnih krajih na območju Soške doline, Čepovanskega, Cerkljanskega, Idrijskega ter iz Brkinov. Kot je za STA povedala avtorica razstave Skrivna modrost Daša Medvešček, je razstavljene predmete zbiral njen dedek Pavel Medvešček.

"Že kot študent je hodil po zakotnih krajih, saj so ga zanimale naše korenine. Tako je začel zbirati pripovedi. Ko je delal na Zavodu za spomeniško varstvo in več časa preživel na terenu, pa je te ljudi pogosteje obiskal," je povedala in dodala, da si je moral njihovo zaupanje zaslužiti, saj je šlo za tesno povezano skupnost, katere predstavniki so se navzven predstavljali kot običajni kristjani. Šele nato so mu odprli vrata v svojo skupnost in mu tudi predali številne predmete, ki jih je sam hranil do leta 2007.

Pavel Medvešček, pisatelj, publicist, grafik, slikar, upokojeni grafični oblikovalec - član Društva likovnih umetnikov Slovenije, zbiratelj ljudskega gradiva in pisca zgodb o starovercih,//FOTO: Bojan Velikonja

Pavel Medvešček je vse življenje zbiral predmete iz staroverskega načina življenja. Foto: arhiv Dnevnika

"Doma, v zasebnosti svojega doma, v svojih hlevih, v svojem okolju so imeli neke svoje predmete in verovala. Verjeli so v višjo silo, ki je narava. Zelo so bili povezani z njo, saj so se tudi zavedali, da so od nje odvisni," je še pojasnila Medvešček.

Omenjena etnološka zbirka, ki jo bodo odprli danes ob 18. uri, sicer obsega več kot 500 predmetov, vsak predmet pa je na razstavi posebej opisan. Ta na ogled postavlja predmete dehnarja, svečenika, ki je skupnost vodil, skozi čas pa se jih je zamenjalo več. Med drugim si lahko obiskovalci ogledajo tako vsakodnevne predmete dehnarja kot tudi pripomočke za vedeževanje in samozdravljenje, predmete črne vahte, ki je varovala skupnost, in predmete, ki so se uporabljali za pridelavo obrednega vina.

Brezplačen ogled

Brezplačna razstava bo odprta do 30. avgusta 2026 v prostorih dvorca Vogrsko, ob sobotah med 13. in 17. uro, ob nedeljah in praznikih pa med 10. in 18. uro. Za večje skupine je po predhodni najavi možen tudi ogled zunaj tega časa z vodnikom.

Priporočamo