V policijskih vrstah odmeva nov primer vožnje pod vplivom alkohola. Po zanesljivih informacijah Večera je na testu alkoholiziranosti med vožnjo s službenim vozilom padel policijski inšpektor specialist Marko Kos, ki je zaposlen v Centru za varovanje in zaščito pod okriljem Generalne policijske uprave. »Tega ne bi razlagal,« se je na naše vprašanje o okoliščinah vožnje pod vplivom alkohola odzval Marko Kos in prekinil telefonski pogovor. Center za varovanje in zaščito od junija lani po pooblastilu generalnega direktorje policije Senada Jušića vodi Tomaž Brezic, ki sodi v omrežje SDS.
Suspenz ali upokojitev?
»Upoštevajoč varstvo osebnih podatkov lahko potrdimo, da Center za varovanje in zaščito na Generalni policijski upravi zoper javnega uslužbenca vodi delovno pravne postopke zaradi odklonskega ravnanja. Do zaključka postopka več podatkov še ne moremo posredovati,« so zapisali v policiji. Po neuradnih informacijah Večera je Kos pregloboko pogledal v kozarec na zabavi v okviru državne proslave ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ki je ob koncu decembra potekala v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Na poti s prizorišča dogodka naj bi ga zaradi sumljivega vijuganja na cesti po prijavi enega od občanov ustavila policija. Dobro obveščeni viri pravijo, da je alkotest pokazal, da je Kos krepko prekoračil dovoljeno vsebnost alkohola v izdihanem zraku.
Naši viri znotraj policije menijo, da postopek proti Marku Kosu traja nenavadno dolgo, saj so okoliščine njegovega primera zaradi rezultata na testu alkoholiziranosti znane, zato so tovrstni postopki praviloma relativno hitro zaključeni. Po nekaterih informacijah naj bi Kosa poskušal zaščititi minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. »Informacija ne drži. Minister Poklukar meni, da alkohol in volan nikakor ne sodita skupaj in zagovarja ničelno toleranco do vožnje pod vplivom alkohola,« so se odzvali na ministrstvu za notranje zadeve. Neuradno naj bi se 52-letni Kos zanimal za pridobitev pravice do poklicne pokojnine, potem ko so ga s službenim vozilom ujeli v alkoholiziranem stanju, a te informacije ni mogoče preveriti po uradni poti. Špekulira se, da bi se Kos z odhodom v pokoj lahko izognil suspenzu iz policijskih vrst, kjer pravijo, da gre sicer za zanesljivega javnega uslužbenca.
Dolga vrsta pijanih policistov za volanom
V preteklosti se je zvrstilo kar nekaj primerov, ko so policisti po slovenskih cestah vozili pod vplivom alkohola. Spomladi 2022 je celjski policist v vinjenem stanju povzročil prometno nesrečo, v kateri je umrl romunski državljan, ki se je v smeri Slovenske Bistrice vozil v starodobniku. Poškodovana sta bila tudi sopotnika v osebnem vozilu, ki ga je upravljal 49-letni policist. Leta 2019 so možje v modrem med rutinskim pregledom prometa ustavili šefa mariborskih kriminalistov Roberta Mundo, ki je imel v organizmu 0,51 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka. Kaznovan je bil z 900 evri globe, 16 kazenskimi točkami in začasnim odvzemom vozniškega dovoljenja. Poleg tega je moral zapustiti visok položaj prvega kriminalista Policijske uprave Maribor. Konec januarja 2019 so policisti v Ljubljani ujeli hudo pijanega uslužbenca policije, ki je vozil prehitro in v križišču trčil v semafor. V organizmu je imel skoraj dva promila alkohola. Priče so izpovedale, da je želel policist z vozila odstraniti registrske tablice, pri tem pa mu je pomagal kolega iz policijskih vrst, ki je vozil za njim. Tudi zanj so ugotovili, da je vozil nad dovoljeno mejo alkoholiziranosti.
(V kabinetu notranjega ministra Boštjana Poklukarja so zaposlili Gregorja Hudriča, ki je lani novembra napihal pri vožnji s službenim vozilom. FOTO: Robert Balen)
V obdobju med letoma 2009 in 2010 je pet policistov pod vplivom alkohola povzročilo serijo prometnih nesreč. Najprej je vodnik službenega psa z mariborske policijske uprave trčil v parkiran avto, nato se je delavec Urada za varnost in zaščito pijan zaletel v osebni avtomobil in poškodoval dve potnici. Policist iz Novega mesta je v trčenju na cesti hudo poškodoval nosečo žensko. Preizkus z alkotestom je zavrnil, krvi pa mu niso odvzeli. Zaradi objektivne odgovornosti je takrat odstopil direktor novomeške policijske uprave. Prometno nesrečo je povzročil tudi nekdanji direktor Uprave za varnost in zaščito Silvo Vrbanič, ki je kasneje odstopil s položaja. V tem obdobju je z avtomobilom v potoku pristal mariborski policist in nadzornik državne meje, ki so ga zaradi vožnje pod vplivom alkohola odpustili iz službe.
Hudrič napihal in pristal pri Poklukarju
Čeprav notranji minister Boštjan Poklukar zatrjuje, da zagovarja ničelno toleranco do alkohola v prometu, so v njegovem kabinetu zaposlili nekdanjega generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge Gregorja Hudriča, ki so ga novembra lani v naselju Potoki blizu Jesenic zasačili pri vožnji s službenim vozilom pod vplivom alkohola. Preizkus z alkotestom je pokazal 0,01 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka nad zakonsko dopustno mejo. Hudrič je dejanje obžaloval in odstopil s položaja. Generalni direktor direktorata je postal februarja lani, ko se je na notranje ministrstvo po odstopu Tatjane Bobnar vrnil Poklukar. Pred tem je deloval kot policist in komandir jeseniške policijske postaje. Hudrič nam je v telefonskem pogovoru potrdil, da se je v ministrovem kabinetu za nedoločen čas zaposlil 1. decembra lani, torej le nekaj dni po tem, ko je napihal in odstopil z mesta generalnega direktorja direktorata. Na notranjem ministrstvu nam do zaključka redakcije niso posredovali odgovorov na vprašanja o razlogih za zaposlitev Hudriča v Poklukarjevem kabinetu.