Po dveh mandatih se Borut Pahor decembra poslavlja s funkcije predsednika republike. V preteklih izjavah je sicer nakazoval, da bi se lahko umaknil iz aktivne politike, zato so njegove izjave v nedavnem intervjuju za Siol precejšnje presenečenje. »Zdaj po koncu mandata pa mislim, da je prav, da se usedem z vodstvom stranke in se pogovorim. Morda bo kdo v stranki menil, da jim bom s tem, ko se bom znova aktiviral, povzročal težave. Tega ne želim. Če pa bodo menili, da je v redu, če bom član, čeprav se ne mislim zelo aktivirati, pa tudi v redu,« je nakazal Pahor, ki je v času predsednikovanja »zamrznil« svoje članstvo v SD.
Po naših informacijah pogovori z vodstvom o tem še niso stekli, je pa napoved o reaktivaciji presenetila tudi vrh stranke. Predsednica SD Tanja Fajon, ki se je še pred državnozborskimi volitvami distancirala od Pahorja in njegovega delovanja v vlogi predsednika republike, na pogovor pristaja, a meni, da je vzporedno potrebna tudi temeljita debata znotraj stranke. Vodja poslanske skupine Jani Prednik, ki znotraj stranke uživa veliko podporo, pa je komentiral, da je Pahor, če se želi vrniti, dobrodošel tako kot vsak drug. »O vseh drugih funkcijah znotraj stranke pa odloča članstvo oziroma najvišji organ, to je kongres.«
Stališča naših sogovornikov so sicer zelo različna, vseeno pa Pahorju nihče ne oporeka bogatih političnih izkušenj. Prav v tem del stranke kljub preteklim zameram vidi dodano vrednost. »Kakor koli gledamo, gre za politika, ki je opravljal tako rekoč vse funkcije v državi in ima neizmerno dober občutek za politično dogajanje tako v svetu kot v Sloveniji,« je dejal nekdanji generalni sekretar SD Dejan Levanič. In dodal: »Mislim, da je v tem trenutku, ko je stranka v določeni prenovi, tako programski kot kadrovski in strateški, to lahko samo plus v širitvi strankinega prostora in krepitvi njene vloge v političnem prostoru.«
Tudi drugi sogovorniki so poudarili, da je možnost, da se mnenje glede aktualnih političnih vprašanj preveri pri človeku s takšno kilometrino, vsekakor plus. Tega mu ne odrekajo niti njegovi kritiki znotraj stranke, ki pa so skeptični glede njegovih namer, saj se marsikomu zdi čudno, da bi oseba, ki je stranko vodila 15 let, pristala na vlogo »navadnega člana stranke«. Naši sogovorniki zato niso izključili možnosti, da se v ozadju povratka skrivajo parcialni interesi. Številni so v luči tega prepričani, da lahko Pahor, če so nameni iskreni, stranki svetuje tudi brez vidnejše vloge. Skeptični dodajajo, da se bodo v nasprotnem primeru zelo hitro razkrile morebitne osebne ambicije.
Po zakonu je sicer Pahor leto dni po prenehanju funkcije finančno preskrbljen, prav tako ima pravico do pisarne, dveh sodelavcev, tudi do diplomatskega potnega lista. »Če bi bil dober predsednik v zadnjem mandatu, bi imel verjetno v vrsti že neke druge ponudbe. Če se ponuja stranki, je to dovolj pomenljivo,« je približevanje Pahorja stranki komentiral predsednik podmladka SD Luka Goršek. Prepričan je, da bi bila kakršna koli vidnejša vloga Pahorja v nasprotju s tem, kar stranka zagovarja zadnje desetletje, saj da njegovi nazori, ki jih je med drugim izkazal s tišino v času prejšnje vlade, niso v skladu s socialdemokratskimi nazori, zapisanimi v manifestu in statutih. »Ko je policija proti protestnikom v Ljubljani uporabljala vodni top in solzivec, je bil tiho, oglaša pa se pri projektih, ki glorificirajo Janšev kult osebnosti. Upam, da je to dovolj povedno tudi za vodilne v stranki in da bodo zelo trezno in modro razmišljali glede njegove prihodnosti v stranki,« je poudaril Goršek. Znotraj stranke se torej obeta vroča debata o morebitnem povratku Pahorja, ki se mu predsedniški mandat izteče 22. decembra.