»Zelo sem vesel, da sem šel skozi to preizkušnjo, največji izziv pa mi je predstavljala offroad steza, saj sem moral biti zelo natančen in pazljiv, da nisem izgubil vse vode, ki je bila zadaj. Sicer pa ni preprosto niti izvajanje prve pomoči, verjetno zato, ker roke pač ne povijaš vsak dan,« je v prvem odzivu po tem, ko je iz rok generalnega direktorja družbe Summit motors prejel ključe forda pume, avtomobila, ki ga bo lahko brezplačno vozil leto dni, dejal najboljši mladi voznik, 20-letni študent višje policijske šole Matic Tovornik. Kot je še dejal, je predlani že sodeloval v polfinalu, in ker mu je bilo tekmovanje všeč, se je letos ponovno prijavil, se uvrstil v finale in zmagal. Doslej je vozil megana, vajen je tudi kmetijske mehanizacije. Ko smo ga pobarali, kako voziti varno in hkrati previdno, je dejal, da mora to ugotoviti vsak sam pri sebi. Nekaj slabih izkušenj je že za njim. »Nekoč sem zletel s ceste zaradi poledice, večkrat pa sem že naletel na divjad. Obakrat je nastradala zgolj pločevina, nič hujšega ni bilo,« je še povedal Tovornik.

Več kot zadovoljna, da je osvojila naziv najboljše mlade voznice, je bila tudi 24-letna študentka fizioterapije Ana Menegalija iz Ljubljane, ki je priznala, da so bile preizkušnje precej zahtevne, a hkrati zanimive in poučne. »Zelo je dobrodošlo, da vsi vemo, kako ravnati med vožnjo v snegu ali dežju in drugih nepredvidljivih situacijah. »Zelo rada vozim in sem veliko na cesti, zato sem se odločila, da se preizkusim na tekmovanju,« je dejala mlada Ljubljančanka, ki sicer opaža, da je med mladimi vozniki višja kultura vožnje. Da se preizkusijo na tovrstnem tekmovanju, pa priporoča vsem mladim voznikom.

Pet zahtevnih preizkušenj

»Center varne vožnje na Vranskem smo zgradili tudi z mislijo na mlade, saj je treba doseči večjo varnost mladih voznikov. In to drugačno kulturo, ki jo imate mladi danes, ohranite tudi za jutri in čez deset in več let, saj je promet ekipna igra, ki jo je treba igrati odgovorno in z mislimi na druge,« je mladim voznikom in voznicam polaskal predsednik AMZS Andrej Brglez. Da mladi v prometu vozijo precej manj tvegano kot starejši vozniki, je potrdil policist Matjaž Leskovar. »In to navado, da vozite v skladu s predpisi, ohranite skozi celotno vozniško kariero, obenem pa jo še nadgradite z izkušnjami in dodatnim znanjem,« je mladim položil na srce Leskovar.

Da ceste vsako leto terjajo previsok davek, se še kako zavedajo tudi pri Rdečem križu Slovenije (RKS), ki je vsa ta leta partner projekta. »Znanje prve pomoči je zelo pomembno, saj le tako znamo pomagati sočloveku, če se zgodi nesreča. Da znajo mladi pristopiti in ustrezno ravnati ob morebitni nesreči, sem se prepričala tudi sama,« je dejala predsednica RKS Vesna Mikuž. Že šest let pa v projektu sodeluje tudi agencija za varnost prometa (AVP). »Mlade že v času gimnazijskih let ozaveščamo na delavnicah Vozimo pametno, za katere je vsako leto več zanimanja. Polagamo jim na srce, da med vožnjo ne uporabljajo telefona, da so za volanom vedno trezni, da uporabljajo varnostni pas, prilagodijo hitrost razmeram in pazijo na druge udeležence v prometu,« pa je dodala Simona Felser, vršilka dolžnosti direktorice AVP.

O zmagi je sicer odločalo pet dokaj zahtevnih vaj, ki so terjale tako znanje kot obilico spretnosti. Med drugim so morali mladi vozniki in voznice znati nadzorovati drsenje in zanašanje zadnjega dela avtomobila, upoštevati in določiti primerno varnostno razdaljo, natančno parkirati vozilo in odpeljati slalom z žogo na pokrovu motorja. Najboljših deset voznic in voznikov je prejelo bogate praktične nagrade, zmagovalca pa bosta lahko, kot omenjeno, eno leto vozila avtomobil ford puma. 

Priporočamo