Nevladna organizacija Ambasada Rog je konec prejšnjega tedna opozorila, da je ministrstvo za notranje zadeve čez noč spremenilo politiko podeljevanja azilnih izkaznic in dovoljenj za dostop do trga dela. Te so prenehali izdajati v primerih, ko prosilci niso mogli dokazati svoje istovetnosti z originalnim dokumentom, ki bi vseboval njihovo fotografijo. To pomeni, da so ostali brez dovoljenja za delo, s čimer se je ustavila tudi njihova integracija v družbo. In morda najhuje: odvzeta jim je bila vsakršna samostojnost.
Miha Blažič, član Ambasade Rog, je za Dnevnik povedal: »Zakon o mednarodni zaščiti predvideva, da se lahko istovetnost prosilcev ugotavlja tudi na druge načine. Na primer s fotokopijo ali fotografijo dokumentov, z različnimi certifikati in drugimi dokazili.« Doslej je veljalo, da se je na potrdilih, na podlagi katerih je ministrstvo izdalo azilno izkaznico in dovoljenje za dostop do trga dela, zavedlo, da istovetnost osebe ni potrjena z originalnim dokumentom, ni pa se jim onemogočilo dostopa do trga dela in azilne izkaznice. Prejšnji teden pa so v Ambasadi Rog opozorili, da ministrstvo, prvič doslej, nekaterim prosilcem ni podelilo dostopa do trga dela ali azilne izkaznice, ker niso mogli dokazati svoje istovetnosti.
»Prišlo je do nekaj posamičnih odstopanj«
Z informacijami smo konec prejšnjega tedna seznanili ministrstvo, kjer pa so vse obtožbe zanikali. Na zastavljena vprašanja so odgovorili: »Na ministrstvu za notranje zadeve prakse izdajanja potrdil nismo spreminjali, zato navedbe ne držijo.« Dodali so še, da se istovetnost tujca s fotokopijo ali sliko dokumentov ne more šteti za izkazano. V ponedeljek pa je generalni direktor direktorata za migracije na ministrstvu za notranje zadeve Matej Torkar v oddaji 24 ur zvečer dejal, da so na ministrstvu zaznali napako v povezavi s podeljevanjem dovoljenj za delo in azilnih izkaznic ter da bodo napako odpravili.
Ministrstvo smo vprašali, od kod nenadna sprememba izjave in za kakšno »napako« gre. Odgovorili so nam: »Na ministrstvu za notranje zadeve prakse izdajanja potrdil o uresničevanju pravice do prostega dostopa na trg dela nismo spreminjali. Po opozorilu, da je bilo prepoznanih nekaj takih primerov, smo zadevo preverili in ugotovili, da je res prišlo do nekaj posamičnih odstopanj od ustaljene prakse, zaradi česar smo ponovno podali ustrezne usmeritve in navodila za izdajanje omenjenih potrdil.« Vprašali smo jih tudi, kdo je na lastno pest spremenil politiko ministrstva oziroma povzročil omenjeno odstopanje od ustaljene prakse ter kako bodo popravili nastalo škodo in kdo bo zanjo odgovarjal. Odgovorov, pričakovano, nismo prejeli.
Kot je pojasnil Miha Blažič, izguba ali neizdaja dovoljenja za delo za prosilce pomeni, da med azilnim postopkom ne bodo mogli več delati. »V tem času zato nimajo drugih prihodkov, kot je 18 evrov žepnine mesečno, kar ne zadostuje niti za nekaj avtobusnih voženj iz azilnega doma v mesto. Tako ostajajo povsem odrezani od družbe, potisnjeni na sam rob. Živijo v popolni odvisnosti od azilnega sistema, kar jih pogosto zaznamuje še mnogo let,« je povedal Blažič. Mnogi prosilci za azil se zato zatečejo k delu na črno, kar pa lahko privede do izkoriščanja delavcev. A ker naj bi ministrstvo, kot je priznalo, storilo napako, v Ambasadi Rog upajo, da jo bodo tudi kmalu popravili.