Ministrica dokazano zavajala
Da ministrici ne verjameta skoraj dve tretjini vprašanih, ni nikakršno presenečenje, saj pri nakupu stavbe na Litijski ni šlo zgolj za odličen posel podjetja Rezidenca Rajski vrt, ki ga vodi podjetnik Sebastjan Vežnaver. Ministrstvu se je s poslom tudi močno mudilo, ministrica pa je v svojih prvih javnih nastopih neresnično navajala, da so na ministrstvu ceno 7,7 milijona evrov določili s pomočjo cenilca ter po natančnem postopku in pravilih. Toda izkazalo se je, da ministrstvo sploh ni naročilo preverbe cene, temveč je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, ki je pred dobrimi štirimi leti objekt ob Litijski cesti iz stečajne mase družbe Nikom kupil za 1,7 milijona evrov.
Ob neprijetnem razkritju so na ministrstvu obrnili ploščo in zatrjevali, da so pač zaupali cenitvi sodno zapriseženega cenilca, ki mora svojo oceno podati neodvisno in nepristransko, in da prav zato niso naročili lastne cenitve. Kasneje se je izkazalo, da cenitve niti ni pripravil cenilec Anton Rigler, ki je bil podpisan pod njo, temveč cenilka Breda Zorko, ki je isto stavbo tokrat ocenila bistveno bolj radodarno kot v stečajnem postopku Nikoma leta 2017, ko naj bi se ji ista stavba zdela vredna le 2,9 milijona evrov.
Za povrh je v kupoprodajni pogodbi med ministrstvom in Vežnaverjem zapisana tudi nenavadna kvadratura nepremičnine, ki je večja, kot kažejo podatki iz registra geodetske uprave. Da gre za neprimerne prostore, so opozorili tudi na upravnem in vrhovnem sodišču. V kupljeni stavbi ob Litijski cesti je namreč pravosodno ministrstvo nameravalo zagotoviti prostore za upravno, delovno in socialno ter višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani.
Generalni sekretar je moral oditi
Pravosodno ministrstvo je po medijskih razkritjih napovedalo, da bo v primeru odkritih nepravilnosti uveljavljalo ničnost pogodbe ali pa vsaj bistveno znižanje kupnine, ki pa je že na računu Rajskega vrta. Prav tako v pogodbi izrecno piše, da gre za prodajo na način videno – kupljeno, kar še otežuje morebitno vračilo denarja, takšno pogodbo pa so pripravili na ministrstvu. Slednjemu se je namreč s podpisom pogodbe in nakazilom kupnine izjemno mudilo, da jo je lahko nakazalo iz lanskih proračunskih sredstev.
Preberite tudi: Na KPK prejeli prijavo glede nakupa stavbe za sodišča na Litijski